iPod shuffle drugiej generacji został zaprezentowany 12 września 2006 roku, chwilę po nim Steve pokazał nam nowego iPoda Nano, także drugiej generacji. Podobnie jak „szufelka” Nano 2G dostał obudowę z anodyzowanego aluminium w kilku wersjach kolorystycznych. Jego kształt przypominał fanom iPodów, wersję Mini po dużej kuracji odchudzającej. Coś w tym jest bowiem podobnie jak iPod mini tak i Nano drugiej generacji mają obudowę z takiego samego materiału oraz zaokrąglone boki. Jednak technologicznie i wymiarowo bohater dzisiejszego odcinka jest bliźniaczo podobny do starszego o rok brata czyli Nano w pierwszej generacji. Jego wymiary są praktycznie identyczne i wynoszą 90mm/40mm/6,5mm, jednak waga jest sporo mniejsza i wynosi 40g.
Zmiana materiału na aluminium bardzo dobrze wpłynęła na jakość wykonania. Nano pierwszej generacji bardzo się rysowało i przysporzyło Apple wiele problemów. Nano drugiej generacji tego typu problemów nie ma i większość egzemplarzy do dziś służy swoim posiadaczom, wyglądając przy tym na prawie nowe. W czasie konferencji Steve Jobs zapowiedział iPoda nano w trzech wersjach pamięci oraz w pięciu odmianach kolorystycznych. Pamięć była dwa razy wyższa niż w poprzedniku i wynosiła 2, 4 lub 8GB. Jeśli chodzi o kolory to nabywca mógł wybrać iPoda w wersji srebrnej, zielonej, różowej, niebieskiej i czarnej. Do końca nie było to prawdą ponieważ zaraz po konferencji można było nabyć tylko dwie wersje o mniejszej pojemności oraz brak było w salonach koloru czarnego. Zaś wersja o pojemności 2G była dostępna tylko w kolorze srebrnym.
Problem brakującej wersji czarnej wyjaśnił się jakiś czas później. Wersja o pojemności 8GB miała trafić do sklepów w późniejszym terminie, tylko i wyłącznie w wersji czarnej. Wersja czarna stała się więc mocno limitowana i przeznaczona dla najzamożniejszych klientów. Wprowadzono ją do sprzedaży prawie dwa miesiące po prezentacji czyli dokładnie 3 Listopada 2006. Oczywiście iPod ten co już stało się dla Apple standardem posiadał kolorowy wyświetlacz.
Jeśli chodzi o możliwości tego iPoda to były one dokładnie takie same jak w Nano pierwszej generacji. iPod mógł odtwarzać muzykę w formacach AAC, Protected AAC, MP3, MP3 VBR, Apple Lossless, AIFF oraz WAV. Oczywiście nie pozbawiono go możliwości pokazywania zdjęć. Sterowanie kółeczkiem i menu ekranowe zupełnie się nie zmieniły, posiadacze wcześniejszej wersji nie musieli zmieniać żadnych przyzwyczajeń przesiadając się na nowy model.
Brak zmian w funkcjonalności oraz wymiarach nie oznaczał braku zmian w sprzętowej części tej wersji Nano w stosunku do poprzedniczki. Pierwszym co rzuca się w oczy to czytelniejszy wyświetlacz. Co ciekawe wcale to nie jest jakaś nowa tego elementu o podwyższonej rozdzielczości. To dokładnie ten sam wyświetlacz ale z podświetleniem o 40% wyższym, mogło by to zapowiadać zwiększone zużycie baterii. Nic bardziej mylnego. Właśnie baterii inżynierowie Apple poświecili najwięcej czasu projektując ten model. Ich efekty były bardzo spektakularne. Mimo podniesienia jasności wyświetlacza, zredukowania wagi o 32%, pozostawienia niezmienionych wymiarów, poniesiono czas odtwarzania muzyki z 14 do 24 godzin. Był to wręcz zachwycający wynik.
Wraz z tym modelem Apple zaczęło zwracać dużą uwagę na ochronę środowiska. Steve Jobs w czasie prezentacji bardzo się chwalił, że zmienione opakowanie iPoda oraz zmniejszona waga pozwalają transportować więcej iPodów zużywając przy tym mniejszą ilość energii. Nowe opakowanie było jednak mniej ekologiczne niż poprzednie. Zostało w całości wykonane z przeźroczystego plastiku w odróżnieniu od opakowania iPoda nano 1G, które było papierowe.
Prospołeczne podejście Apple dało jeszcze raz o sobie znać przy okazji tego iPoda, kiedy 13 października 2006 firma wydała po raz pierwszy specjalną wersję iPod nano Product Red we wściekle czerwonym kolorze i pamięcią o pojemności 4 GB. Z każdego sprzedanego iPoda w tej wersji Apple przekazywało 10 USD na rzecz charytatywnej organizacji Product Red, która walczy w Afryce z AIDS, gruźlicą i malarią. Od tego czasu każda kolejna generacja iPoda nano dostępna jest także w wersji RED, która cieszy się dużym powodzeniem i dostępna jest tylko przez sklepy Apple Store. Product Red, co pewnie nie będzie dla Was zaskoczeniem to moje ulubione iPody, a iPodem nano 2G w tej wersji z mojej kolekcji wiąże się nawet ciekawa historia.
Z tym iPodem wiąże się jeszcze jedna anegdota. Jego popularność i prezentacja w okresie przedświątecznym spowodowały, że stał się totalnym Hitem prezentowym roku 2006. Prawdopodobnie większość nastolatków w USA i zachodniej Europie znalazła go 24 grudnia 2006 roku pod choinką. Zaraz po świętach większość z nich chciała z niego skorzystać, a w tym celu musiała pobrać program iTunes. Spowodowało to trwającą dwa dni – 26 i 27 grudnia 2006, zupełną blokadę serwerów Apple. To chyba jest najlepszą miarą popularności tego modelu.
Pingback: iMuzeum | Blog - iPod, iOS (iPad, iPhone, iPod touch, Apple TV) - informacje ...
Po pierwsze: masz blad w swoim „muzeum”. Jak wskazesz mysza na tego iPoda to wyswietlany jest dymek: „iPod Nano 3G – srebrny – rok 2006”. Powinno byc raczej iPod Nano 2G. Problem wystepuje tylko ze zdjeciem srebrnego
Po drugie – moja zona rowniez znalazla go pod choinka ;)