iPod U2 pierwsza generacja – MAM GO YES YES YES

Spełniło się moje małe marzenie :)
Jako dziewiąty do mojej kolekcji trafił iPod U2 pierwszej generacji. Ta specjalna edycja charakteryzuje się jak wszyscy wiedzą czarnym kolorem, czerwonym kółkiem i wygrawerowanymi na tylnej części obudowy podpisami członków zespołu U2. Mój iPod, czyli pierwsza generacja edycji specjalnej U2 został zbudowany na bazie iPoda 4 generacji z czarno-białym wyświetlaczem i dyskiem 20 GB. Pojawił się on na rynku w październiku 2004. Potem były jeszcze dwa iPody w wersji U2. iPod U2 second generation z kolorowym wyświetlaczem, zbudowany na bazie iPod Photo. Pojawił się w czerwcu 2005 i też miał dysk 20 GB. Kolejnym był nadal dostępny w sprzedaży iPod U2 zbudowany na bazie iPoda Video 5G z dyskiem 30 GB i pojawił sie na rynku we wrześniu 2006. Mojego iPoda kupiłem za dobrą cenę na Allegro. Jest trochę zniszczony, ale stan nadal można określić, jako dobry.Myślę, że stanie się moim ulubionym iPodem. Strasznie długo polowałem na ten konkretny model.

iPod u2 iPod u2 iPod u2 iPod u2
Trochę więcej na temat tej generacji

iPod czwartej generacji miał jakby dwa życia.
Pierwsze życie zaczęło się 19 lipca 2004 roku, został przedstawiony wtedy światu iPod czwartej generacji. Był to bezpośredni następca iPoda trzeciej generacji z takim samym monochromatycznym wyświetlaczem o podobnej wielkości i przestrzeni dyskowej. Firma klasycznie podeszła też do koloru i materiału. iPod składał się z białej plastikowej części przedniej i stalowej niemiłosiernie rysującej się części tylnej.

Zasadniczą różnicą w stosunku do swojego poprzednika było zastosowanie sterowania za pomocą dotykowego kółeczka z zintegrowanymi przyciskami. Jest to rozwiązanie stosowane po dziś dzień, a pierwszy raz zastosowane zostało w iPodach mini, które premierę miały pół roku wcześniej. Zresztą z iPodem mini jest w tym modelu cech wspólnych więcej np. pełna obsługa zarówno złącza FireWire jak również USB. W dniu premiery światło dzienne ujrzały dwa modele, cieńszy o pojemności 20GB i grubszy 40GB. Wyjściowe ceny modelu były dość wysokie i wynosiły odpowiedni 299$ i 399$. Wtedy jednak w USA, które były głównym rynkiem dla Apple, nikt jeszcze nawet nie myślał o kryzysie, dlatego iPod ten stał się rynkowym hitem.
Myślę, że był to pierwszy iPod, z którego tak naprawdę był zadowolony Steve Jobs. To z nim pojawiał się na okładkach gazet i to właśnie ten model spowodował, że o iPodzie zaczęło się mówić na całym świecie. iPod czwartej generacji stał się ikoną popkultury i gadżetem, który obowiązkowo musiał posiadać każdy nastolatek w USA. Biznes zam się nakręcał bo darmowej reklamy iPodowi udzielały gwiazdy show biznesu pojawiające się odtwarzaczem w ręku. Steve Jobs potrafił umiejętnie wykorzystać zainteresowanie iPodem i do współpracy namówił gwiazdę muzyki światowego formatu.

26 października 2004 roku odbyła się konferencja Apple w czasie której na scenie razem z tradycyjnie prowadzącym je Stevem pojawił się lider zespoły U2, Bono. Bono zaprezentował efekt współpracy zespołu U2 z Apple czyli pierwszą wersję specjalną iPoda o pełnej nazwie iPod Special Edition U2. Wersja ta różniła się od klasycznego iPoda przede wszystkim kolorem. Przód nie był biały, a czarny z czerwonym kółeczkiem. Tylna cześć stalowa też nie obeszła się bez zmian. Zostały tam wygrawerowane podpisy wszystkich członków zespołu U2. Wersje U2, w których iPod sprzedawany był jeszcze przez długi czas, są wg mnie jednymi z najładniejszych iPodów, a zaprezentowany 26 października model jest ulubionym iPodem w mojej kolekcji.
Ta wersja poza obudową niczym nie różniła się od klasycznego modelu, mogło to pozostawiać niedosyt u rządnej nowości już sporej rzeszy fanów tego odtwarzacza. Na szczęście na scenie razem z Bono był Steve Jobs, który z kieszeni wyjął pierwszego iPoda z kolorowym wyświetlaczem czyli iPoda Photo. Celowo napisałem Photo z dużej litery, początkowo bowiem tak oficjalnie nazywał się ten model. Dopiero jakiś czas później zmieniono nazwę na iPod photo z małej litery. Ale to tylko ciekawostka, najważniejszy był kolorowy wyświetlacz. Był on o wiele czytelniejszy od wersji monochromatycznej, a oprogramowanie iPoda było tak zmodyfikowane, aby mógł on wyświetlać zdjęcia zsynchronizowane poprzez iTunes z komputerem.
Wersja Photo początkowo była dostępna z dyskami o pojamnościach 40 i 60GB i cenach odpowiednio 499$ i 599$. W lutym roku 2005 pojawiła się wersja o pojemności 30GB w niższej cenie 349$. Poza wyświetlaczem wersja ta różniła się od iPoda czwartej generacji również lepszą baterią. Wersja klasyczna pozwalała na nieprzerwaną pracę przez 12 godzin, wersja z kolorowym wyświetlaczem mogła pracować do 3 godzin dłużej.
iPod photo rozpoczął erę iPodów z kolorowym wyświetlaczem. Od tej pory każdy posiadający ten element odtwarzacz Appla miał go w wersji kolorowej.

Dla mnie jako kolekcjonera ta grupa iPodów jest bardzo interesująca. Jak już wspomniałem iPody te występują w pierwszej specjalnej wersji, ale to nie wszystko. Apple tym modelem zaczęło krótką bo trwającą tylko półtora roku współpracę z firmą Hewlett-Packard. Dokładnie to HP zaczęło sprzedaż iPodów z własnym logo 8 stycznia 2004 roku, a zakończyło 29 lipca 2005. Początkowo iPod HP to był tylko model czwartej generacji z dyskiem 20 i 40 GB. Później dodano iPoda mini, iPoda photo oraz iPod shuffle. Ogólna liczba sprzedawanych w tym czasie iPodów HP stanowiła tylko około 5% ogółu sprzedanych. Jedyną różnicą między tym samym iPodem sprzedawanym przez HP i Apple jest dodanie na modelu HP logo firmy. iPody te były sprzedawane przez dystrybutorów firmy HP i serwisowane również przez nich.
O ile model HP można jeszcze znaleźć na aukcjach internetowych o tyle kolejna ciekawa kolekcjonerska wersja jest prawie nie do dostania. Mowa tu o wersji Harry Potter. Wersja ta różniąca się od normalnego iPoda wygrawerowanym na tylnej części obudowy logiem szkoły Hogwarts, jest praktycznie nie do znalezienia. iPod w tej wersji pojawił się w sprzedaży 7 września 2005 roku, a za bazę służył iPod photo 20GB. Później pojawiły się wersje z dyskiem o pojemności 30GB. Każda z wersji posiadała fabrycznie wgrane na dysk, audio wersji książek o Harrym Potterze. iPody w tej wersji były sprzedawane tylko bezpośrednio przez sklepy Apple. Nie wiem dokładnie ile sztuk iPodów w tej wersji było wyprodukowanych, ale kupić ich na rynku wtórnym prawie nie można, jednak będę szukał i kiedyś trafi do mojej kolekcji.

6 Comments

  1. Świetna, konkretna wypowiedź. Dzięki!!!

  2. ja masz nowszy model i 30 gb

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *