NEST Thermostat – już u mnie działa

Jak ja bardzo chciałem mieć NEST Thermostat (programator do pieców) wiem tylko ja i … pewnie całe mnóstwo osób na Twitterze, którym się żaliłem, że nie działa on z moim piecem. Ogólniej NEST nie działa, a raczej nie działał z większością pieców spotykanych w Europie, których sterowanie w ogromnej większości jest proste jak bułka z masłem – dwa kabelki, zwarte grzeje, niezwarte nie grzeje. Za resztę odpowiada elektronika w termostacie zwierająca kabelki. NEST był stworzony dla bardziej skomplikowanych pieców spotykanych w USA. Dwa zdania wyjaśnienia dlaczego chciałem mieć NEST, po pierwsze jest naprawdę śliczny, po drugie stworzył go Tony Fadell, czyli „ojciec iPoda”

Jako, że nie mogłem mieć NESTa to zastosowałem konkurencyjny produkt NetAtmo, ale to był tylko półśrodek, bo w porównaniu z NESTem jest po prostu średnio ładny. Na szczęście NESTa, wykupiło Google (nie sądziłem, że to kiedyś powiem) i pojawiła się wersja europejska sprzedawana chyba tylko w Wielkiej Brytanii. Tu uwaga, to zupełnie inny sprzęt niż ten sprzedawany w USA. Łączy ich tylko taki sam wygląd elementu sterującego. Wersja amerykańska to jedynie „kółeczko”, a europejska to jeszcze specjalna jednostka sterująca.

nest europa

Sam sterownik, który wieszamy na ścianie lub w specjalnym docku jest po prostu obłędnie piękny. Jest to kółeczko zadziwiająco dużej wielkości, wykonane ze stali z kolorowym wyświetlaczem w środku. Sterowanie odbywa się poprzez obracanie kółeczkiem oraz zatwierdzanie wyboru poprzez wciśnięcie. Nad samym kółkiem mógłbym się rozpisać na następne kilka stron, ale to zostawię Wam do następnego numeru iMagazine. Powiem tylko, ze opór obracania to czysta poezja, przypomina w swojej precyzji potencjometry mocy w najdroższych wzmacniaczach audiofilskich. W sterowniku jest wbudowana bateria, która pozwala aby pracował bez żadnego podłączenia kablowego, ale zalecane jest podpięcie na stałe pod 12V. Co ciekawe wyświetlacz w środku kółeczka nie świeci się na stałe, a jedynie uaktywnia jeśli podejdziemy do niego lub jeśli go wciśniemy – to opcja wyboru w menu. Sterownik zaś łączy się z bazą za pomocą fal radiowych.

Wiem, że jesteście ciekawi jak to podłączyć to Waszego pieca. Postaram się w kilku znaniach opisać proces instalacji u mnie w domu, a jest to jak się wydaje najpowszechniejszy przypadek. Zazwyczaj w domu mamy sterownik do pieca zamontowany gdzieś w salonie lub w przedpokoju. Musimy go zdjąć, powinniśmy zauważyć tam dwa kabelki. Zdejmijmy oryginalny sterownik i zostawmy na razie luźne kabelki. Możecie też zrobić sobie test i je zewrzeć, spokojnie nic nie wybuchnie, a jedynie piec na chwilę włączy grzanie. Teraz musimy odszukać przy naszym piecu te same kabelki idące do starego sterownika. Nie powinno być to trudne. Bierzemy szczypce i przecinamy, znów raczej nic nie wybuchnie, ale warto wyłączyć na czas operacji nasz piec. Przecięte kabelki od strony pieca wspinamy do jednostki sterującej do zacisków 2 oraz 3, zaś te wchodzące do ściany wpinamy w złącza T1, T2. To właśnie tymi kabelkami popłynie prąd 12V do zasilania sterownika. Teraz musimy jeszcze do zacisków N oraz L wpiąć kable z zasilaniem 230V. Niestety odpowiedniego kabla wraz z wtyczką nie ma w zestawie więc musicie się postarać o własny.
Teraz wracamy do miejsca gdzie mieliśmy wcześniej sterownik do pieca i wystające dwa kable wpinamy do jedynych dwóch miejsc w uchwycie sterownika. Następnie w uchwyt wpinamy sterownik i podłączamy jednostkę centralną do prądu. To koniec instalacji, nawet jeśli nigdy nie rozkręciliście promu kosmicznego … dziecka to i tak nie powinno Wam to zająć więcej niż godzinę.

Zrzut ekranu 2014-08-31 o 21.48.21

Na dzień dobry po starcie systemu zostaniecie poproszeni aby poprzez interfejs kółeczka skonfigurować wstępnie system. Musicie wybrać  język (polskiego nie ma), Waszą sieć Wi-Fi i wpisać do niej hasło, rodzaj pieca (gazowy, węglowy), rodzaj kaloryferów, minimalną temperaturę w domu oraz lokalizację. Tu mały problem, nie ma Polski, ja wybrałem Holandię :). Następnie mój NEST poprosił o wykonanie aktualizacji firmware, była godzina druga w nocy i na chwilę padł prąd w domu. Byłem w szoku, na szczęście jak prąd po chwili wrócił, aktualizacja ruszyła dalej. Od tej pory sterujecie piecem za pomocą NESTa. Na ekranie w kółeczku będziecie mieli dużą cyfrę oznaczającą zadaną temperaturę oraz małą oznaczającą aktualną temperaturę w domu. Przekręcenie w prawo zwiększy temperaturę, wyświetlacz zapali się na pomarańczowo i piec się włączy- jeśli daliście radę ;). Czujka temperatury jest w sterowniku, a nie w jednostce sterującej. Za pomocą kółeczka możecie dowolnie sterować piecem oraz układać harmonogramy, ale zdecydowanie łatwiej podłączyć wszystko do appki z AppStore. Samo podłączenie jest bajecznie proste, musimy jedyne wejść w menu i pobrać klucz sterownika, a potem go wpisać do appki.

Dwie ciekawostki. Sterownik współpracuje z NEST Smoke + CO Alarm i jeśli włączy się alarm przekroczenia poziomu CO to automatycznie może zostać wyłączony piec. System też uczy się naszego domu, analizuje jak dużo czasu potrzebuje aby podgrzać dom do wybranej temperatury i jak szybko się on potem chłodzi. Taka analiza może trwać nawet kilka miesięcy. Potem możemy wnioski z analizy wykorzystać do automatycznej modyfikacji planu grzewczego i na końcu oszczędzić konkretne pieniądze. Wiem, że opis nie wyczerpuje tematu, wiec jeśli chcecie wiedzieć coś więcej do zapraszam do komentarzy, będę skrupulatnie odpisywał.

80 Comments

  1. Kurcze mam problem. Napisałem do nich i po 2 dniach pojawiła się Polska jako lokalizacja.. Po dniach był kolejny update i brak ponownie. Próbuje na syna ip4 ale nie mogę znaleźć nawet App w appstore. Masz może jakiś pomysł? Rejon nie ten czy tel za słaby?

  2. Po updacie znikła z polskiego sklepu, nie wiem dlaczego

  3. Nie zwracając Cie więcej dzis głowy. Dla Androida jest ale bez Polski jako lokalizacji. Co pozostaje, Niemcy? Jak odbije się to względem różnic temp w codziennym użytkowaniu?

  4. a u mnie NEST już nie działa!
    Po ostatnim update oprogramowania, zmieniłem wreszcie kraj na Polskę, wszystko ładnie działało aż do dzisiaj kiedy wybrałem opcje restart z menu Nest. NEST zrobił restart, pojawiło się niebieskie logo na białym tle i tak przez 4 godzin. Reset (wciśnięcie przez 10 sekund) niestety nie pomógł. Dzwoniłem do supportu Nest w UK, ale nie wiedzieli jak mi pomóc. Pozostaje reklamacja w amazonie w uk, gdzie kupowałem termostat. Na forum nest’a czytałem, że parę osób już ma ten sam problem, także sugeruje uważac z nową wersją oprogramowania.

  5. udało się coś załatwić?

  6. steruje też chłodzeniem – są trzy stany
    – temperatura równa zadanej żaden z pinów nie zwarty
    – temperatura powyżej zadanej zwarty pin 1 i 2
    – temperatura poniżej zadanej zwarty pin 2 i 3

  7. Witold Barłóg

    ok, ale czy pomiędzy temp. „chłodzenia” i „grzania” jest jakiś odstęp (histereza)? czy jest jedynie tak: ustawiamy na temp. 21 st C, jest poniżej – grzeje, jest 21 st C – przestaje grzać, jest powyżej 21 st. C. – zaczyna chłodzić

  8. Jest oczywiście. To zależy od tego „inteligentnego” Nest Sense. On się uczy domu, otoczenia, bierze pod uwagę temperaturę i warunki (nasłonecznienie np.) i na tej podstawie wiec kiedy włączyć i kiedy wyłączyć, aby nie robić tylko za zwykły przełącznik

  9. po 21 dniach od awarii, mam nowy termostat na ścianie, wymienili mi 1 do 1. Tak jak pisałem musiałem wysłać wyświetlacz Nest do Irlandii do znajomego i tam, po zgłoszeniu na infolinii NEST w UK i potwierdzeniu numerem karty kredytowej!!, podjechał kurier z nowym termostatem. Niestety na dzień dzisiejszy do Polski Nest nie wysyła przesyłek i nie realizuje zapisów gwarancji. Wysyłają do Niemiec, Belgi, UK czy Irlandii i reszty starej UE, do Polski niestety nie. Wg. mnie support mają tragiczny!!

  10. Ja też zamówiłem ten termostat + czujnik CO.
    I mam jedno pytanie?
    Czy mogę za pomocą NEST-A sterować klimatyzatorem?
    Czyli będąc po za domem na aplikacji NESTA włączyć klimatyzator w domu.
    Widziałem na YOUTUBE że w USA wersji mają podpiętą klimę…tylko jak to działa?
    Mam w domu 24 stopnie , ustawię sobie na NEST że będąc po za domem chce 20 stopni i on sam mi włączy tą klimatyzację?

  11. Możesz wysterować dwoma urządzeniami. Poniżej zadanej temperatury lub powyżej. Czyli tak możesz podłączyć klimatyzator o ile możesz go wyzwolić przez zwarcie dwóch kabli :)

  12. No właśnie dobre pytanie.
    Ktoś potrafi odpowiedzieć ?
    ,,oraz w jaki wplyw mam mozliwosc sterowania na glowicach termostatycznych grzejnikow wzgledem uzyskania zadanej temperatury ,,

  13. Igor Protasowicki

    OK, ale ja nie mam pieca ze sterowaniem „jak w większości spotykanych w Europie” – mój Vaillant ma sterowanie zewnętrzne przewodem 4-żyłowym – termostat (też Vaillant) sprawdza temperaturę w pomieszczeniu i odczytuje z pieca temperaturę w instalacji i nie działa na zasadzie „włącz/wyłącz”, tylko steruje dokładną temperaturą instalacji, by osiągnąć odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu. Jaki model NEST-a powinienem wybrać? Czy jest jakaś wyszukiwarka?

  14. Marcin Dmochowski

    Napisz do NEST, podaj model pieca i sterownika a oni Ci odpowiedzą czy ich sprzęt to obsłuży.

  15. Norbert, bardzo Ci dziękuję za fajny artykuł i za komentowanie komentarzy — też się wiele dowiedziałem.
    Jeśli jeszcze śledzisz ten wątek, mam pytanie:
    – czy masz jakieś nowe refleksje po kolejnym sezonie grzweczym?
    Zastanawiam nad kupnem Nesta (porównuję – oczywiście „internetowo” – z systemami Honeywell-a, Heat Genius, Salus itp).

  16. Maciek Milkiewicz

    Norbert jakis komantaz do tego posu? sprzet kupilem ale jeszcze leży w pudelku

  17. Po przeczytaniu wielu recenzji łączenie z powyższą, zdecydowałem się na zakup 4 Nestów (przez sklep Apple w Holandii) do mieszkania (4 strefy grzewcze, centralne ogrzewanie, rozdzielnica ogrzewania w mieszkaniu). Zgodnie z instrukcją instalacji potrzebuję dwudrożny zawór strefowy na każdy z grzejników. Na logikę rzecz biorąc, wydaje się to być proste podłączenie. Nest do Heat Link’a. Heat Link do zaworu strefowego i zasilania. NIestety polecony hydraulik lekko się wystraszył i odżegnuje się od gwarantowania, że cokolwiek zadziała.

    Czy ktokolwiek z Państwa instalował już Nesty w swoim mieszkaniu (lub domu, ale bez klasycznego pieca) i może polecić hydraulika, który zdobył to doświadczenie?

  18. Na stronie Nest UK jest informacja, że: „Air source and ground source heat pumps (heating only)”. Po przeczytaniu support byłem pewien, że Nest wspiera grzanie i chłodzenie z pomp ciepła – widocznie informacja była o wersji z USA, bo wersja EU, jak widac w cytowanym fragmencie, kontroluje tylko grzanie. Norbert, czy wiesz czemu tak jest? Ty wspominasz jednak o chłodzeniu w wersji UE… czy to jest jakaś nieoficjalna konfiguraca? Przy okazji – czy widziałeś juz gdzieś informacje, kiedy Nest 3 generacji będzie dostępny w UE?

  19. kontroluje chłodzenie, Nest 3Gen podobno długo nie będzie w EU

  20. Porównałem wersję USA i EU pod względem kabelków, które można do nich podłączyć.

    W USA (bezpośrednio do termostatu Nest):
    Heating: 1,2, and 3 stages (W1, W2, W3)
    Cooling: 1 and 2 stages (Y1, Y2)
    Heat pump: with auxiliary and emergency heat (O/B, AUX, E)
    Humidifier or dehumidifier (HUM, DEHUM)
    Fan (G)
    Power (C, RH, RC)

    W wersji EU podłączamy się do Heat Link, zamiast do termostatu i jest miejsce tylko na 3 przewody sterujące (1, 2, 3), plus zasilanie 230 (N, L) i zasilanie 12 V do termostatu (T1, T2)

    Wygląda na to, że mocno okroili Europejską wersję. Jeśli da się sterować chłodzeniem, tak jak piszesz, to chyba nie jest to oficjalna informacja, bo Nest nigdzie się tym nie chwali. Do tego widac, że nie ma możliwości dodatkowo sterować wentylacją, albo wspomagającą grzałką do pompy ciepła.

    Teraz pytanie – jakie są szanse, aby uruchomić w Europie wersje z USA? Chcę zrobić system oparty na kilku termostatach (kilka stref) w nowo budowanym domu. Chciałbym zintegrować w jednym urządzeniu sterowanie ogrzewaniem, wykorzystać pompę ciepła również do chłodzenia latem, może dodać klimatyzacje i na pewno sterować wentylacją mechaniczną. Biorąc pod uwage, że mam możliwość wcześniej przygotowac odpowiednie kable. Czy wersja USA da się uruchomić przy europejskim piecu itp..?

  21. chyba moja wiedza jest za mała. Chłodzeniem da się sterować bo są trzy kable. Jak ma chłodzić to zwiera 1 i 2 jak ma grzać to zwiera 2 i 3 – to sprawdziłem. Z tego co wiem wersji US nie da się uruchomić na europejskich piecach bo one działa na zupełnie inne zasadzie i tak naprawdę jest to wyświetlacz sterownika pieca. W EU to cały sterownik, wersja EU jest tak naprawdę dużo bardziej skomplikowana.

  22. Można tylko trzeba napięcie puścić poprzez receiver zNesta

  23. Nest wysteruje tylko na zasadzie ciepłoty otaczającego go powietrza i uczy się jak długo będzie to zajmowało czasu , jeśli zadasz na zaworze temperaturę niższe niż 60 stopni poprostu będzie dłużej dochodził do rzadanej temperatury
    Jak wiesz zasada jest taka ze nie stosuje się zaworów termostatycznych tam gdzie jest montowany czujnik temperatury bo to niweczy jego skuteczność

  24. Napisał Pan do Nest Panie Igorze? Interesuje mnie ich odpowiedź w sprawie pieca Vailant, dzięki.

  25. smart4living.pl

    Termostat Nest 3 wersja EU dostępny w naszym sklepie.

  26. Łukasz Tuchowski

    Cześć a jaką wersję nesta kupiłeś – na jaki rynek?
    Gb czy fr?

  27. Kupiłem na rynek GB z powodu niskiego kursu £ w porównaniu do €. Od tego czasu zamówiłem jeszcze dwie sztuki Nest’a nowej generacji. Wszystkie działają bez zadnych problemów.

  28. Które kable z pieca trzeba podpiąć? Mam nowy dom i starego sterownika jeszcze nie było n1 i n2 mam, ale w termostacie posze że nie ma prądu czyli kabla rh.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *