Test ekranów dotykowych
Firma MOTO Development Labs opracowała prostą metodę porównującą dotykowe ekrany pojemnościowe. Do porównania wybrano ekran iPhone’a, Nexus One, Motorola Droid oraz HTC Eris. Okazało się, że czułość tych ekranów różni się między sobą dość znacznie. poprzez kroków i nie wszystkie okazały się ekrany dotykowe są sobie równe.
Test polega na rysowaniu palcem na ekranie jak najbardziej prostych linii. Im linia jest bardziej prosta tym ekran jest bardziej czuły czyli lepszy. Faliste i postrzępione linie oznaczają małą czułość ekranu. Test MOTO wykazał, że najdokładniejszy ekran posiada iPhone. Najgorzej wypadła Motorola Droid. HTC Eris oraz Nexus One zajęły miejsce w środku stawki. Trzeba zaznaczyć, że ekran iPhone’a jest najstarszy spośród całej czwórki, a jednak wygrywa w starciu z nowszymi konstrukcjami.
Na filmie możecie zobaczyć jak wyglądała procedura testowa.
Ciekawe ile jeszcze będzie takich testów, które wykażą że iPhone jest lepszy od jego Killerów :P
nie dziwie się ze iphonik wypadł najlepiej :D
Jeździ palcem po ekranie i to ma być test?;/ Raz mocno raz lekko naciskając? Oczywiście to może pokazywać subiektywne odczucia, ale nie jest to dla mnie żaden wyznacznik jakości.
ten test w ogóle do mnie nie przemawia :P
do mnie też nie przemawia test
skoro taki Hero od HTC ma zachwalany wyświetlacz
to jakim cudem Nexus może mieć do bani, jak też od HTC o prawie rok młodszy
Jest to bardzo wiarygodny test. Ekran dotykowy jest tzw. pojemnościowy. Nie wyczuwa nacisku. Pod warstwą szkła znajduje się siateczka. Ten test pokazuje jak gęsta i czuła jest ta siatka. Trzeba się troszkę znać na danym temacie zanim obejrzy się jakikolwiek test sprzętu ;)
P.S. Jak ktoś ciekawy to przy wyłączonym ekranie i słonecznym świetle można tę siateczkę zobaczyć.
@pio11
Dzięki za wyjaśnienie :)
Ogółem chyba przy normalnym użytkowaniu (nieprzeglądanie www, pisanie sms’ów) nie widać aż tak dużej różnicy między tymi ekranikami.
kurcze bład się wkradł miało być przeglądanie www a nie nieprzeglądanie :P
pio11-> zdaje się, że się nie rozumiemy. Mówimy o „metodzie badawczej”, która powinna być identyczna we wszystkich przypadkach. gwarantować możliwie podobne parametry itp. Dotykanie ekranu „mniej więcej tak samo” (wystarczy spojrzeć, że linie są pod innym kątem) nie spełnia tego wymogu. Mógł mu się np. spocić palec, przez co zmieniła się siła tarcia, co może powodować mniej lub bardziej płynny ruch itp itd. Uważam przeprowadzenie testu za mało wiarygodne, nie mówię, że ekranik iPhone’a nie jest świetny;)
Tylko dlaczego nie pokazali na filmiku Nexus One?m
pio11:
Za czasów iPhone’a 2G, pojawiła się strona Apple poświęcona budowie ekranu, dziś ma adres:
http://www.apple.com/iphone/iphone-3gs/high-technology.html
Ja dostrzegłem już kilka razy tę siateczkę, chociaż wydaje mi się, że lepiej ją widać na 2G, aniżeli na 3G.
Przecież ta siatka to piksele -.-
dla mnie to w ogole nie jest żadna referencja testowa, o ile nie jest to mechanicznie „rysowane” to procedura nie jest obiektywna anie reprodukowalna.
Przy linijce było mu trzeba rysować
tylko moje drogie cudowne dzieci iPhonów – ktoś mówił o znajomości tematu ekranów :)
ekran pojemnościowy działa na zasadzie zmiany pojemności elektrycznej dotykanego ekranu, czyli palec zmienia wielkość prądu zbliżając się na odległość mniejszą niż odstępy między czujnikami.
ekran rezystorowy – o nim ktoś pisał w poście wyżej, to jest siatka bardzo cienkiego drutu pod ekranem, czyli palec musi nacisnąć ekran żeby zamknąć obwód elektryczny (o wiele dokładniejsze ekrany ale to tzw. rysikowce)
Jakoś używałem iPhona (póki wszyscy nie zaczęli go mieć) i nie przypominam sobie żadnej siatki :) pod światło widzisz piksele kolego
Kolejna sprawa tego testu:
iPhone po prostu ignoruje przypadkowe, skrajne dane z ekranu. Motorola Droid i przede wszystkim Nexus mają 2,5krotnie większe ekrany (rozdzielczościowo) więc i czujników mają więcej, to że zczytują więcej danych to chyba dobrze (?!)
Proponuję inny test, rodem z kalibracji:
krzyżyk na ekranie w który dokładnie trzeba wcelować ale nie palcem który może być mokry/suchy/naładowany elektrostatycznie itp – tylko obiektywnym ryskiem do ekranów pojemnościowych.
Uwielbienie iPhona w polskich realiach zaczyna być irytujące…
Wypuszczą przykładowo iPhone 4G z procesorem 1,5ghz, 1TB dysku itp ale dalej będzie na iPhone OS, który z edycji na edycję niczym się nie wzbogaca.
i jak idioci mogli zrobić iPada na iphone os a nie na leopardzie ?! niewybaczalny błąd, spowodowany właśnie przez takich jak Wy wielbicieli, którzy myślą że jest to szczyt techniki – a wszyscy używacie sraj fona na swoich pięknych windowsach , nie mając pojęcia o połowie jego możliwości, przykre że komercjalizacja może zniszczyć przyjemny produkt.
pozdrawiam
jackolus
Pingback: Test ekranów dotykowych – Phone vs Nexus One vs Motorola Droid vs HTC Eris « Blog - iPod, iPhone, iPhone 3G, iPhone 3GS - informacje ...
Pingback: Test ekranów dotykowych 2 – Phone vs Nexus One vs Motorola Droid vs HTC Eris vs Palm Pre vs Blackberry Storm 2 « Nowości ze Świata IPHONE
Pingback: Test ekranów dotykowych 2 – Phone vs Nexus One vs Motorola Droid vs HTC Eris vs Palm Pre vs Blackberry Storm 2 | iPhone-Tweak.com