Ustawienia „dostępności” w iPhone 3GS

Dostępność Accessibility w iPhone 3GSWszystko wskazuje na to, że soft 3.0 w iPhone 3GS będzie trochę się różnił od tego samego softu w starszych modelach. Poza nagrywaniem wideo, pojawią się też udogodnienia dla osób niedowidzących. W ustawieniach w zakładce „Dostępność” (Accessibility) pojawi się kilka funkcji które ułatwią użytkowanie telefonu wspomnianym osobom, choć nie tylko im  bowiem kilka opcji jest naprawdę bardzo ciekawych.
Po pierwsze znajdziemy tam funkcję znaną z iPoda shuffle 3G czyli VoiceOver. Po jej uaktywnieniu zmieni się sposób obsługi telefonu. Jedno kliknie na jakiś element przeczyta nam jego opis. Aby uruchomić program trzeba kliknąć dwukrotnie na ikonkę. Funkcja działa w 21 językach w tym polskim. Przy okazji opisu tej funkcji możemy się dowiedzieć, że także Voice Control czyli dźwiękowe sterowanie iPhonem będzie działało w  języku polskim – miło.
Kolejną opcją jest „Zoom” – po jej uaktywnieniu będzie można w dowolnym momencie powiększyć każdy ekran, zarówno aplikacji jak i początkowy. Osoby o słabszym wzroku będą mogły też powiększyć czcionkę jaką są wyświetlane teksty w mailach oraz przełączyć obraz w telefonie na bardziej kontrastowy.

Bardzo ciekawe funkcje, jestem ciekaw dlaczego Apple nie udostępnia ich w oficjalnych wersjach softu dla poprzednich generacji iPhone. Jestem jednak pewien, że pojawią się „podziemne” metody na włączenie ich również dla starszych generacji.

14 Comments

  1. jak nie ma rewolucji w hardware to musza przeciez czyms przyciagnac klientow do GSa
    fajna jest ta zmiana kontrastu :D

  2. Voice Control i Over po polsku – no no, jednak nie do końca olewają PL ;) aby tylko głos bardziej nasycony niż „Iwonka”.

  3. tak samo jak z MMS… Apple wie ze mmsy działają na iPhonie 2G ale powoli wycofywało z rynku ten model dla tego nie udziela juz mu wsparcia. Tak samo bedzie po jakimśczasie zadomowienia się 3GS… 3G odpadnie i w kolejnych updatach nie bedzie nowych ficzerów.

  4. Wielkość czcionki w mailu to chyba zawsze można było zmienić, nie?

    Poza tym, to bardzo dobrze, że Apple dba o ludzi niedowidzących. To dobrze o nich świadczy.

    A co do VoiceControl, to znaczy, że będziemy do iPhone’a mówić: co teraz jest grane albo nastepna piosenka? Jak tak, to super sprawa:)

  5. A jak myślicie- czy na touchu z 3.0 z podłączonym mikrofonem będzie działać voice control?

  6. @hexxagon
    Wydaje mi się że nie, bo chyba voice control będzie tylko w iPhone’ie 3G S, nawet w starszym 3G nie jest przewidziane. Oczywiście mówię o wersji bez zmieniania niczego w plikach, itp.. :P

  7. a voiceover?

  8. aha, a czy obecnie po zainstalowaniu software’u 3.0 itunes będzie chciał weryfikacji konta deweloperskiego?

  9. Mam nadzieję że chłopcy z różnych „andergrandowych” stron szybko sprawią, że te wszystkie fajerwerki będzie można odpalić też na poprzednich urządzeniach :/ Bo teraz to Apple nas na prawdę z buta potraktowało. (prawie) Wszystkie nowe funkcje są dostępne tylko dla 3GS, a z tego co pamiętam, to w betach 3.0 nagrywanie działało na iPhonie 3G.

    Swoją drogą, świetnie rozwiązali ten Autofocus. Działa dokładnie tak, jak w zaawansowanych kompaktach.

  10. Przecież muszą coś dodać nowego. Gdyby powiedzieli że „nowy” iPhone będzie miał tylko lepszy aparat, kompas i szybszy internet to kto by to kupił. A tak mają kilka asów w rękawie.

  11. Jestem rozczarowany. iPhone 3GS to pod względem możliwości sprzęt ledwo dorównujący niektórym obecnym na rynku od wielu miesięcy urządzeniom konkurencji. Modelom, które lada moment wejdą do sprzedaży nie dorasta do pięt. Co się stało?

    Nie należę do wyznawców kultu Jabłka, ale przyznam, że oczekiwałem czegoś więcej…
    Nowe wcielenie kultowego telefonu nie przynosi praktycznie żadnych nowości, których nie można by zbyć znudzonym wzruszeniem ramion. Komendy głosowe od lat są standardem nie tylko w palmofonach i smartfonach, ale nawet w całkiem „głupich” komórkach, kompas elektromagnetyczny pojawia się w różnych urządzeniach od tak dawna, że zdążył się już znudzić, a transmisja danych z szybkością 7,2 Mb/s jako „nowość” zasługuje co najwyżej na pogardliwe prychnięcie, podobnie jak możliwość kręcenia filmów. Procesor 600 MHz? Pamięć RAM 256 MB? Po co…? Czyżby Apple kłamało, mówiąc że iPhone jest tak szybki, że nie musi być bardziej?

    Aha, jest jeszcze aparat 3,2 Mpix z autofokusem.Wow. Dokładnie taki sam, jak w kupionym kawał czasu temu za złotówkę Sony Ericssonie mojej żony…

    A gdzie ekran OLED/AMOLED, jak na przykład w Omni HD czy Zune HD?
    Gdzie rozdzielczość wyświetlacza choćby dorównująca WVGA z HTC Touch HD/Diamond2/Touch Pro2 (800×480)?
    Gdzie superwydajny, przyszłościowy chipset taki jak Snapdragon z procesorem 1 GHz jak w Toshibie TG01?
    Gdzie aparat o rozdzielczości 5, 6, 8…12 Mpix, jak w urządzeniach HTC, Nokii, Samsunga, LG, Sony Ericsson?
    Gdzie lampa błyskowa, albo choćby diody doświetlające, jak w milionie telefonów innych firm?
    Gdzie możliwość kręcenia filmów HD 720?
    Gdzie… Ech, gdzie jakakolwiek innowacja?!

    Halo, Apple! Pobudka! Czy naprawdę myślicie, że skoro udało się wam wmówić ludziom, że to wy wynaleźliście telefony z dotykowym ekranem to dacie radę wmówić im wszystko?!

    A, jeszcze jedno. Osobiście najbardziej żałuję, że nieprawdą okazał się przeciek zapowiadający, że nowy iPhone będzie miał matowe pokrycie. Z wytęsknieniem czekam, kiedy minie trend robienia wszystkiego „na wysoki połysk” i spodziewałem się, że przykład ze strony Apple przyczyni się do jego końca… ;-)

  12. Ma to swoje plusy, jak zachowanie w miarę jednolitej platformy. Aplikacja, która nie korzysta z bardzo specyficznych funkcji (kompas, OpenGL 2.0, wideo) będzie działać na starszych urządzeniach, co najwyżej trochę wolniej.

    Sam mam iPhone’a 2G, nie mam zamiaru go wymieniać w najbliższym czasie i cieszę się, że dzięki jednolitej platformie, jeszcze dość długo będzie miał wsparcie w postaci nowych aplikacji.

    Co do aparatu… najlepiej upakujmy 20 Mpix na matrycy o wielkości 1/2.7″.

  13. tak, pakowanie 5, 8 czy 12 Mpix przy tej klasy obiektywach naprawde ma sens ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *