Słyszeliście kiedyś o Light Peak?
Pewnie bardzo mało podobnie jak Ja zresztą. To nowa technologia Intela, dzięki której będziemy mogli łączyć różne urządzenia peryferyjne za pomocą tanich kabli światłowodowych. Intel pewnie chciałby, aby ta technologia zastąpiła USB w przyszłości. Jej ogromną zaletą jest to, że jest hiper szybka – nawet w przyszłości do 100GB/s. Wady ma wg. mnie dwie, nie jest bezprzewodowa i nie ma chyba jeszcze żadnych urządzeń działających w tym standardzie.
Ostatnio dużo słychać o tej technologii po są plotki, że Apple chce ją wprowadzić do nowych laptopów oraz możliwe, że do iPada 2. Tak przynajmniej uważa www.macrumors.com i pokazuje zdjęcie obudowy na iPada 2 w której widać wycięcie w którym może się znaleźć ten port. Nie bardzo mam własne zdanie na ten temat. Jedyne co przemawia za tym, że może tak się stać to uwielbienie Apple do nowych interfejsów.
Nie ma najmniejszej szansy. Za wcześnie. Ba, dużo za wcześnie na wprowadzenie nowego, kompletnie nieznanego standardu.
To chyba najglupsza plotka jaka slyszalem. Co z tego ze super szybki standard jak do zadnego domowego komputera nie bedzie mozna podlaczyc. A co do transferu pomiedzy iPadami no to by mi przypominalo jak sie kiedys z kumpami gralo na gameboyach z kablami na multiplayeru. Niepraktyczne i w dzisiejszym bezprzewodowym swiecie nierealne.
To juz predzej bedzie mini displayport (w ktory i tak nie wierze, ale coz wszystko sie okaze)
Apple dało datę oficjalnej premiery?
*iPada 2?
nie.
To niekoniecznie taka niemożliwa plotka – po pierwsze wejście zwykłe, dockowe zostaje z dołu, a to tylko dodatek. A po drugie na dniach pojawią się odświeżone Maci i wiele plotek głosi, że będą wyposażone w Light Peak (ale pod zmienioną, applowską nazwą). I do tego Apple po skumaniu z Intelem ogłosiło przecież, że USB 3.0 nie będą montowane w macach, ani w żaden sposób wspierane przez Apple. A jakiś standard szybkiej transmisji w dobie USB 3.0 pewnie będą chcieli wprowadzić. To ma sens;)
Inna sprawa, czy to dobrze. Ja bardziej cieszyłbym się z rozwoju USB 3.0, z tego prostego powodu, że jest kompatybilny wstecz – kablem starszej generacji spokojnie pogmera się w wejściu 3 i odwrotnie. A tak powstanie kolejny standard i dopóki się nie zadomowi będziemy żyć w świecie przejściówek;)
Ciekawe jak będzie z wytrzymałością Light Peak, w końcu to światłowód a takie zwykłe „kabelki” cierpią strasznie (przynajmniej u mnie);)
Z moich wiadomości wiem ze apple jest jednym z ważniejszych udziałowców (zaraz po intelu) który finansuje rozwój tej technologii, wiadomo już ze interfejs ten będzie w nowych macbookach pro dzięki czemu Apple rzuci hasło : tylko z łączność miedzy naszymi urządzeniami jest super szybka bo film przesyła aż w sekundę bla bla bla…
Niestety światłowód z racji materiałów z których jest wykonany (szkło/tworz.sztuczne) nie jest „mobilnym” kablem i po kilkunastu nieumiejętnych użyciach/zwinięciach kruszy się/pęka.
I choć sam koszt światłowodu nie jest wysoki i mieściłby się w granicy cen kabla USB to już nadajniki i odbiorniki montowane w urządzeniach = kosmiczna cena urządzenia z takim we/wy.
I co jeszcze? Może bezprzewodowe ładowanie i atomowa bateria…?
@chapoosh
nie
napęd własny, jądrowy :D
Nowa strona o tematyce apple już otwarta http://ibreak.pl/ dowiecie się na niej jeszcze więcej
Stone: Cudowna na strona, taka treściwa :)
chapoosh: Jak Apple wprowadził wyłącznie USB w iMacach też wszyscy się w głowę pukali :)
@Stone
no widać że brak pomysłu, ponawiaj jeszcze, żyłkę na kołowrotek :P
Marzenie ściętej głowy. Aktualnie ta technologia pozwala na transfer do 1Gb.
Ciekawe co jeszcze wymyślą ściemniacze i ludzie od mydlenia oczu :)
1GB sorry :) literówka
Jedna uwaga, LightPeak nie jest bezpośrednio konkurentem USB, ponieważ jest to technologia rozwijana jako medium nie protokół, a zatem wg. założeń, na łączu LightPeak możliwe będzie uruchomienie zarówno USB2/USB3/SATA/PCIe czy czego tylko sobie użytkownik nie zażyczy.
Po prostu powoli miedź (a dokładnie kable z niej zrobione) zaczyna ograniczać transfery danych i pomimo tego, że USB3 nie wystartował ze spodziewanym impetem, to jego największym ograniczeniem jest właśnie medium czyli miedziany kabel. LightPeak przy zastosowaniu pary światłowodów, w obecnej chwili jest w stanie udostępnić transfer po 10Gbps w obu kierunkach, a przy dalszym rozwoju technik światłowodowych maksymalna przepustowość będzie rosła do teoretycznych 100Gbps.
Obecnie światłowody są wykorzystywane głównie jako medium dla okablowania sieciowego (chociaż nie tylko) i faktycznie moduły SFP (nadajnik/odbiornik umieszczany w urządzeniach) są bardzo drogie, jednak cała zaleta LightPeak polega na tym, że nie będzie tych modułów, nadajnik i odbiornik będą wbudowane bezpośrednio w układ scalony montowany na płycie głównej dzięki czemu koszt takiego rozwiązania będzie znacznie tańszy niż obecnie.
iPad 2 zostanie zaprezentowany 2 marca!!!
http://www.macstories.net/news/ipad-2-event-on-march-2/
@firefoxPL – to nie miedź ogranicza transfer tylko brak rozwoju tej technologii łączności na rzecz innej.
Jeszcze parę lat temu nie uwierzyłbym że na 1 kablu koncentrycznym w tym samym czasie będę pobierał dane 120Mb/s i gadał przez telefon, a teraz mogę jeszcze nagrywać tv w jakości HD(troche zabrzmiało jak reklama)
ale… to jest fakt. Tak samo może kiedyś skrętka dogoni światłowód… nie fizycznie, ale sposób przesyłu danych zwiększy jej wydajność.
lightpeak – „złącze, złącza, złącza”, jedyny jak na razie użytek z tego to cyfrowe przesyłanie dźwięku do odtwarzaczy wysokiej klasy tylko wtedy przy profesjonalnych odtwarzaczach Hi-Fi wymięka bo zastał się w mp3/mp4.
Jeśli ma być to z kolei medium -> USB2/USB3/SATA/PCIe to po co światło w to mieszać jak i tak transfer będzie jak w standardzie którego złącze będzie podpięte na wyjściu…
no ciekawe, pewnie przedstawią to jako super niesamowite udogodnienie, jednak dopiero za kilka lat na coś się to przyda.
Może chodzi o Thunderbolt?
http://www.apple.com/thunderbolt/
To to samo ale Apple lubi wymyślać swoje nazwy :) i wciskać wale że to on to wymyślił!