Pierwszy iPod ujrzał światło dzienne 23 października 2001 roku. Steve Jobs z wrodzoną pewnością siebie pokazał światu białe pudełko i powiedział, że to będzie przełom w dziedzinie przenośnych odtwarzaczy muzyki. W pierwszym iPodzie mieliśmy dysk twardy 5GB i duży ekran. Był to na pewno przełom o klasie szoku. Do tej pory odtwarzacze MP3 miały około 256MB pamięci i ekran pokazujący najwyżej tytuł utworu. Hasłem reklamowym pierwszego iPoda było „Tysiąc piosenek w twojej kieszeni” hasło tak samo przyciągające uwagę jak cena sięgające 500 dolarów. Dolar kosztował wtedy ponad 4 zł, a średnia płaca w Polsce wynosiła około 2000 zł. Więc polskie hasło mogło brzmieć „Muzyka w twojej kieszeni za średnią krajową”
——————————————————————
W dniu premiery dostaliśmy gotowy odtwarzacz, lecz przed tą datą miało miejsce dużo ciekawych zdarzeń. Dziś nikt nie kwestionuje, że iPod to produkt Apple, ale nie zawsze tak było. Dlatego pewnie większość, z Was będzie zdziwiona, że Apple nie wynalazło sprzętu, ani oprogramowania do pierwszego iPoda. Co ciekawsze również pomysł nie należał do tej firmy. iPod zmienił podejście Apple wytwarzania technologii, do czasów iPoda firma ta tworzyła wszystkie produkty we własnych laboratoriach i często zupełnie ignorowała to co działo się na rynku. W przypadku odtwarzacza było jednak zupełnie inaczej. Przy powstaniu pierwszego modelu firma odegrała jedynie rolę koordynacyjną i nagłaśniającą.
Ojcem iPoda wcale nie jest Steve Jobs, jest nim Tony Fadell. Pracował on jako niezależny usługodawca dla koncernów takich jak Philips ,General Magic, czy RealNetworks. Kiedyś wymyślił sobie odtwarzacz MP3 połączony z usługą w stylu popularnego wówczas Napstera. Próbował on zainteresować tym pomysłem Philipsa, lecz firma odprawiła go z kwitkiem. Którąś z rzędu firmą, której próbował sprzedać produkt było Apple. Przypadł on do gustu szefom i zlecili oni misję wykonania iPoda firmie PortalPlayer (dziś właścicielem firmy jest NVIDIA). Projekt, który został wykonany był bardzo okrojony, względem projektu Tony Fadella, jednak posiadał najważniejsze cechy czyli system operacyjny i współpracę z nieznanym jeszcze wtedy iTunes. Projektanci przed premierą iPoda przeżywali bardzo ciężkie chwile, nie mogli poradzić sobie z dużą konsumpcja prądu przez iPoda. Wytrzymywał on podobno tylko trzy godziny na baterii i to w czasie kiedy był wyłączony! Ostatecznie projekt sprzętowy został jednak zakończony powodzeniem. Jednak rozstanie firm nie zakończyło się przyjazny sposób. Główny projektant odszedł z PortalPlayer przed zakończeniem prac, a Apple nawet nie pojawiało się na liście klientów firmy. Jedyny wkład Steve Jobsa to wygląd odtwarzacz, był on podobnie osobiście za to odpowiedzialny i opiniował dość krytycznie wszystkie projekty.
Oprócz sprzętu niewątpliwie częścią sukcesu iPoda jest oprogramowanie i to zarówno to wewnętrzne jak i zewnętrze instalowane na komputerze.
System operacyjny iPoda stworzyła firma Pixo ta sama, która zajmowała się systemem operacyjny przenośnego komputera Apple czyli Newtona. Newton mimo, że nie był sukcesem finansowym to jednak pokazał jak wizjonerski może być Apple, wyprzedził on swój czas o ładne parę lat i niestety nie przetrwał, ale to temat na oddzielny artykuł. Wybór firmy Pixo nie był przypadkowy, firma mieściła się niedaleko siedziby Apple oraz miała doświadczenie w projektowaniu systemów operacyjnych dla urządzeń przenośnych. Projektowała min. system dla telefonów Nokii oraz Samsunga. Dodatkowo w firmie pracowali byli pracownicy Apple. Wszystkie te czynniki złożyły się na to, że już w dwa tygodnie po zleceniu była gotowa pierwsza wersja oprogramowania. Niektórzy twierdzą, że skoro Pixo tworzyło system dla iPoda to znaczy, że Apple samo sobie nie poradziło z tym problemem. Możliwe, że było tak bo działano pod bardzo dużą presją czasu. Steve Jobs chciał ja najszybciej pokazać iPoda aby nikt go nie wyprzedził. Był już wtedy w pełni przekonany, że będzie to strzał w 10. Oficjalnie współprace z Pixo można było odnaleźć tylko w ekranie informacyjnym pierwszego iPoda gdzie nazwa firmy była wymieniana obok PortalPlayer. W późniejszych iPodach obie nazwy znikły. Trzeba jednak oddać firmie Apple, że nad wyglądem interfejsu pracowali już inżynierowie z wewnątrz firmy. Pixo zostało wykupione przez Sun Microsystems, a Apple do dzisiaj samo modyfikuje oprogramowanie wewnętrzne w iPodach.
Dziś z iPodami nieodłącznie kojarzy się iTunes, które też nie było pierwotnie dziełem Apple. iTunes zanim ukazało się w styczniu 2001 roku nazywało się SoundJam. Twórcą SoundJam był m.in. Bill Kincaid, który wcześniej pracował w Apple. Zafascynował się on plikami MP3 i odtwarzaczem Rio i postanowił stworzyć coś na platformę Apple. Udało mu się wstrzelić dobrze w czas bo chwilę potem powstał odtwarzacz Audion. To właśnie Audion miał szansę stać się w przyszłości iTunes, ale twórca Audiona był już zaangażowany w rozmowy z AOL. Miały nawet odbyć się trójstronne rozmowy w których uczestniczyłby Audion, AOL i Apple ale jak napisał potem właściciel Audiona „Managerowie z AOL nie mieli ani piksela wolnego czasu w kalendarzach”.
iPod był momentem zwrotnym w najnowszej Historii Apple. Pierwsza wersja wydana była w dużym pośpiechu. Firmie zależało aby zgarnąć jak najwięcej rynku poprzez szybkie wypuszczenie odtwarzacza. Udało się to w 100%. Dzięki temu urządzeniu Apple wyszło z zapaści i dziś iPod jest synonimem odtwarzacza MP3.
Pingback: iMuzeum | Blog - iPod, iOS (iPad, iPhone, iPod touch, Apple TV) - informacje ...
ohh norbi jesteś jednym z najrossądnoejszych i mądrych blogerów polski! Twój zasub wiedzy na temat apple jest na poziomie wykladowcy!Chciałabym cie chociasz raz w życiu na żywo zobaczyć!!!!!
100lat!!!! :D
Świetny tekst! :)
Aż sobie podlinkuję ten artykuł na blipie.
Tak z ciekawości, co to za nalepki na tyle odtwarzacza i jak udało się Tobie go nie porysować przez 10 lat?
Pewnie Norbert trzymał go w pudełku przez te wszystkie lata ,albo w dobrym pokrowcu ;).
Wyglada na to ze on (iPod) nie został nigdy rozpakowany.
toż to nówka nieśmigana!
To zadziwiające. Jak można nie rozpakować iPoda przez 10 lat? Ok, rozumiem że to może było „w celach kolekcjonerskich” ale trzeba było kupić dwa :). Osobiście nie wyobrażam sobie kupić iMaka, wcale go nie rozpakować i zostawić na 10 lat.
Tak czy tak, świetny tekst. Sto lat iPodzie, może za kolejne 10 lat będziesz wart tyle co dobry samochód :)
Może faktycznie były kupione dwa? :)
Pingback: Najbardziej zaskakujące są iPody | iPod.info.pl — iPod, iPad, iPhone - Blog informacyjny
Pingback: Historia iPodów – powieść w odcinkach | iPod.info.pl — iPod, iPad, iPhone, iBlog
Pingback: Historia iPodów – iPod 2G | iPod.info.pl — iPod, iPad, iPhone, iBlog
Świetny artykuł ! Jakbym czytał biografię wysoce cenionej osoby, ważnej dla historii dziejów świata. Niesamowicie wciągający i w bardzo przystępny sposób napisany. Rewelacyjnie zrobiona i do tego pożyteczna praca. Polecę artykuł znajomym ;-)
Pingback: Apple Watch i bateria … | iPod.info.pl — iPod, iPad, iPhone, iBlog
dzis zrobilem upgrade jego baterii – poki co gra 24h i ma 50% baterii!!!
Do tego trzeba wspomniec o NIESAMOWITYM Szkockim audio procesorze – Wolfson!!!