Kilka słów na temat prasy na iPadzie

Odkąd pamiętam czytałem ogromne ilości prasy. Kupowałem całe stosy magazynów, które zajmowały w domu ogromne ilości miejsca. Nie mówiąc już o rachunkach z kiosku :) Większość nich była dla mnie tak interesująca, że najzwyczajniej w świecie szkoda mi było  wyrzucać przeczytane magazyny do kosza na śmieci. Niestety miejsce zawsze w końcu się kończy i trzeba cześć wyrzucić. Zostały tylko te najciekawsze, w większości to Classic Auto oraz Chronos. Prasa papierowa to też problem przy każdym wyjeździe. O ile jadąc gdzieś samochodem można zabrać ze sobą oddzielny plecak z gazetami, a ograniczeniem będzie tylko przestrzeń bagażnika, o tyle np. lecąc gdzieś samolotem dużym problemem będzie waga. Po pierwsze musimy to wszystko dźwigać po drugie linie lotnicze coraz częściej ważą również bagaż podręczny.

Wszystko zmieniło sie około roku temu. Wprowadzenie Newsstanda do iOS, oraz powstanie kilku polskich serwisów sprzedających elektroniczne wersje papierowych gazet (e-kiosk.pl, egazety.pl) spowodowało, ze coraz mniej kupowałem magazynów na papierze. W chwili obecnej zaś kupuje jedynie dwie pozycje czyli właśnie wymienione wcześniej Classic Auto oraz Chronos. Większość papierowych tytułów udało mi sie zastąpić cyfrowymi odpowiednikami, a z części zrezygnowałem zupełnie właśnie dlatego, że nie są dostępne w postaci cyfrowej. Jednym z tytułów z którego zrezygnowałem właśnie z tego powodu jest Playboy.

Jak wspomniałem cyfrową prasę dla iPada można kupować bądź to w formie dedykowanych aplikacji dla iPada, zarówno tych dostępnych w Kiosku jak i tych, które są zwykłymi aplikacjami. Coraz więcej polskich tytułów jest już natywnie dostępna na iOS. Ostatnio na tej platformie. zadebiutowało wydawnictwo Agora z taki i tytułami jak LOGO, Gazeta wyborcza i Cztery kąty. Pojawił się też dziennik Puls Biznesu+. Oprócz tego jest cała masa innych wydawnictw. Co ciekawe sporo tytułów, za które musimy zapłacić w klasycznym kiosku, w kiosku iOSowym są bezpłatne. Kiedyś nawet zrobiłem zestawienie takich tytułów. Chyba najlepszym bezpłatnym w wirtualnym  świecie tytułem jest MaleMen. W tym magazynie nie tylko dla facetów znajdziecie chyba najlepsze wywiady i zdjęcia w polskiej prasie.

Tych tytułów których nie znajdziecie jako niezależne aplikacje w AppStore możecie poszukać w e-kiosk.pl lub egazety.pl. Tam jest naprawdę większość klasycznie dostępnej prasy. Niestety lub może na szczęście są tam po prostu skany gazet wydawanych na papierze. Znajdziecie jednak tam naprawdę wszystko – no z małymi wyjątkami. Ale przekrój jest naprawdę szeroki od Gościa Niedzielnego poprzez Świat instalacji okiennych, a skończywszy na Twój Weekend. Oczywiście nie zabraknie tam różnej prasy motoryzacyjnej np. Top Gear wydanie polskie, jak i komputerowej np. Chip. Co pewnie dla Was ważnie większość tytułów w formie elektronicznej jest tańsza niż papierowe odpowiedniki. No i oczywiście lżejsza – tak fizycznie lżejsza. Jeden iPada to setki jak nie tysiące gazet. Jedyny minus to taki, że trzeba pamiętać aby taką gazetę pobrać przed np. wejściem do do samolotu lub wyjazdem za granice, gdzie koszt roamingu danych mógłbym być wyższy niż dożywotnia prenumerata dowolnego tytułu.

Jak widać prasa w formie elektronicznej jest już bardzo dobrze dostępna, co więcej taka forma jest opłacalna dla WSZYSTKICH. Dla środowiska, bo mniej lasów wyciętych i mniej energii zużytej na przetworzenie makulatury w papier. Dla Was bo mniej płacicie i mniej dźwigacie na swoich ramionach, możecie też kupić polską gazetę mieszkając na stacji arktycznej na Spitsbergenie. Nawet dla wydawców bo mimo niższej ceny zarabiają więcej, odpada bowiem koszt druku i kolportażu. Dlaczego więc ciągle istnieją kioski, ciągle sprzedaż elektronicznych wersji to ułamek sprzedaży wersji papierowych? Automatycznie narzuca się odpowiedź, bo iPad i inne czytniki e-prasy są drogie. Możliwe, ale ja uważam, że to nasze przyzwyczajenie do papieru robi swoje. Kolejne pokolenie nie będzie miało tego problemu, a papierowe gazety znikną najpóźniej z nami samymi.

9 Comments

  1. Czytniki z e-Ink są tańsze, ale wolniej się sprzedają, bo nie ma takiego hype’u. Warto jednak pamiętać, że sporo gazet można już zaprenumerować w kiosku Amazona na czytniki Kindle.

  2. Jeszcze chwila i e-wydania będą bardziej popularne niż wersje papierowe. Człowiek szybko przyzwyczaja się do wygody i będzie mu wygodniej za subskrybować elektroniczne wydanie swojego ulubionego pisma które automatycznie, za niższa cenę i natychmiast po wydaniu trafi na jego czytnik bez potrzeby wychodzenia z domu i pamiętania o tym żeby żeby stanąć w kolejce i kupić gazetę.

  3. Moja historia czytania gazet i magazynów jest identyczna;) normalnie jak brat bliźniak;) a co do e- wydań to zgadzam się w 100%. Potencjał w ipadzie i podobnych mu czytnikach jest ogromny, a rozwój prasy idzie we właściwym kierunku. Ja osobiście uwielbiam czytać magazyny na ipadzie, a książki na kindle’u. Polecam każdemu! Pozdrawiam Norbert!

  4. Stanowczo miałem tem sam problem… Od czasów iPad’a… Auf wiedersehen klassiche zeitungen ;-)

  5. Marcin Dmochowski

    Fakt, że magazyn jest zwykłym PDF-em wcale nie musi przemawiać na jego niekorzyść. Proponuję zerknąć jak wygląda nowy „multimedialny” EDGE. Niby wszystko ładnie, pięknie, ale zauważyłem po sobie, że napakowanie bajerami tylko mnie rozprasza. Zamiast skupić się na tekście, to zastanawiam się co można kliknąć, co otworzy dodatkową treść, bo przecież nie chcę czegoś pominąć…

  6. Masz rację zdecydowanie

  7. Szkoda tylko ze większość tytułów jeszcze nie jest dostępne pod iPada 3. Bardzo zle sie niestety czyta np: Newsweek lub GW.

  8. to fakt ociągają się z dostosowanie,m

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *