Gdy już cała historia iPodów do dnia dzisiejszego zdawała się być przeze mnie napisana przypomniałem sobie o jeszcze jednym produkcie Apple z linii iPod. Został on zaprezentowany przez samego Steve Jobsa na konferencji, która odbyła się 28 lutego 2006 roku. Tajemnicze urządzenie stało na stole przykryte ciemnym obrusem prawie przez całą konferencję. Steve przez większość czasu pokazywał nowego Mac Mini opartego o procesory Intel i dopiero na koniec wspomniał o nowym „iPodzie”. Co ciekawe iPod Hi-Fi to wcale nie odtwarzacz muzyki tylko głośnik przeznaczony do iPodów.
Głośnik dość specyficzny i pełen sprzeczności, które w rezultacie doprowadziły do tego, że półtora roku później 5 września 2007 produkt znikł z oferty i dziś można go kupić jedynie na aukcjach internetowych. Niestety nie ma ich za dużo, a jak pojawia się tam w dobrym stanie to ceny przewyższają ceny nowego produktu w momencie wejścia na rynek. Ja swój egzemplarz mam dzięki Pawłowi @c0p0x ale wspomnę o nim (o Hi-Fi nie Pawle) na końcu.
Steve pokazując iPod Hi-Fi mówił, że jest to system, który z powodzeniem może zastąpić domowy sprzęt grający. Przekonywał też, że swoje domowe stereo zamienił właśnie na iPod Hi-Fi bo ma on absolutnie fenomenalny dźwięk przy jego zdaniem niskiej cenie 349$ – w Polsce kosztowałby dziś około 1500 zł – rynek potem uznał, że cena jest jednak wysoka. Czyli iPod Hi-Fi miał być odpowiednikiem drogich stacji dokujących jakie mamy dziś na rynku w stylu B&W Zeppelin lub NAD Viso 1 i zajmować ważne miejsce w salonie. W tym miejscu pojawiać zaczynają się jednak niekonsekwencje. iPod Hi – Fi to dość prosta bryła. Biały prostopadłościan wykonany z połyskliwego plastiku o wymiarach 43,1cm x 17,5cm x 16,7 cm. Z przodu zaś posiadający maskownicę głośników z czarnej siatki. Maskownicę można zdjąć – tak moim zdaniem wygląda lepiej – zobaczymy wtedy trzy głośniki oraz dwa wyloty systemu bass reflex. U dołu zastosowano podstawkę gumową sprawiającą, że głośnik idealnie przylega do powierzchni. Na tej gumie mamy także bardzo duży napis iPod. U góry zaś znajdziemy złącze dokujące 30pin oraz jedyne dwa przyciski +/-. Tyle. Jednak po bokach zobaczymy też dziwne zintegrowane z obudową uchwyty. Nie jest to żaden zabieg stylistyczny, uchwyty służą do przenoszenia urządzenia z miejsca na miejsce bo iPod Hi-Fi oprócz tego, że ma być domowym sprzętem grającym ma być też urządzeniem przenośnym hmmm . Co ciekawsze ma możliwość pracy na bateriach! Tyle, ze wymaga 6 sztuk baterii typu D (R20), a z nimi waży prawie 17kg! Mamy więc domowy sprzęt grający przeznaczony do przenoszenia ale w praktyce nie da się tego robić bo jest za ciężki. Jednocześnie jest w przystępnej cenie jeśli rozmawiamy o domowym sprzęcie stereo, ale w zdecydowanie za dużej jeśli mówimy o przenośnym boomboxie dla młodzieży.
Wyposażenie iPoda Hi-Fi było dość skromne, razem z nim dostawaliśmy pilota zdalnego sterowania dokładnie takiego samego jak z pierwszymi MacBookami lub Apple TV oraz komplet adapterów do różnych iPodów. Głośnik nie miał ani radia, ani rozbudowanych możliwości podłączeniowych. Dźwięk mógł pochodzić jedynie z iPoda lub z zewnętrznego urządzenia podpiętego kablem mini Jack lub co ciekawsze optycznym Mini-Toslink (w tym samym złączu). Z technicznych aspektów warto wspomnieć jeszcze to tym, ze złącze dock 30pin obsługuje jedynie ładowanie za pomocą FireWire. Czyli iPhonów i nowszych iPodów (od Nano 3G w górę) nie naładujemy bez specjalnej przejściówki. Warto o tym pamiętać jeśli zdecydujecie się na zakup.
Za produkcję dźwięków odpowiadają dwa 80 mm głośniki szeroko zakresowe umieszczone w odseparowanych od siebie kanałach oraz jeden centralnie umieszczony woofer o średnicy 130mm. W tym miejscu polecam obejrzeć fragment prezentacji prowadzonej przez Steva bo w taki sposób już nikt nie prezentuje głośników
Dość zaawansowana jak na tamte czasy konstrukcja naprawdę grała bardzo dobrze. Co więcej broni się także i dziś. Tony wysokie są bardzo czyste i dodają bardzo dużo do dynamiki dźwięku. Srodek jest czytelny i wyraźny choć czasem niestety zabijany przez tony niskie. 130mm głośnik niskotonowy produkuje naprawdę dużo ciepłego basu i robiąc to bardzo dobrze niestety czasami zabija właśnie średnie tony, ale dotyczy to to tylko kiepskiej jakości plików mp3. Jeśli dysponujemy muzyką w bezstratnym formacie to nie ma tego efektu. Za pomocą iPoda Fi-Hi bez problemu nagłośnimy pomieszczenie o powierzchni 20m2 przy czym grając nawet bardzo głośno nie będziemy mieli znacznych „przesterów” czy też spadku dynamiki dźwięku.
Szkoda, że produkt tak szybko zniknął z oferty, choć z drugiej strony dla kolekcjonerów jest teraz bardziej cenny. Patrząc na niego z punktu widzenia dnia dzisiejszego nie widzę w nim nic co by go przekreślało. Gra i wygląda bardzo dobrze, dużo lepiej niż nie jeden współczesny produkt na tej półce cenowej. Wystarczyło by mu dodać AirPlaya i spokojnie mógłby wrócić do sprzedaży. Tutaj mój wpis zatacza koło. iPod Hi-Fi którego posiadam był prawdopodobnie zalany przez co przestało mu działać mu gniazdo dock. Niby udało się go naprawić ale tylko na chwilę. Postanowiłem więc przerobić go na wersję za AirPlay. Z pomocą chłopaków z MacLife włożymy do środka AirPort Expresa M9470LL, którego zasilimy z tego samego złącza co iPod Hi-Fi oraz zepniemy go z nim za pomocą kabla optycznego. Tym samym stanę się posiadaczem jedynego iPod Hi-Fi w wersji z AirPlay.
Ale piękne…
W ostatniej linijce jest błąd „posiadaczem jedynego iPod Hi-Hi w wersji z AirPlay.” iPod Hi-Hi
Szkoda, iż głośnik wypadł z oferty. Posiadam jedną sztukę, kupioną w okolicach 2007/2008. Jako biurkowo-ogrodowy zagłuszacz ciszy spisuje się znakomicie. Biorąc pod uwagę jego budowę i gabaryty gra świetnie, jednak z tym Hi-Fi i zastosowaniem jako sprzęt salonowy do delikatna „marketingowa” przesada. Regularnie używam go w biurze z iPodem Classic lub notebookiem po kabelku. W czasie ogrodowych spotkań idealnie sprawdza się w połączeniu z Airportem Express. Z iPhonem 4 gra, jednak nie ładuje go i ramki wokół docka „średnio” pasują, co powoduje, iż iPhone nie jest stabilnie połączony z głośnikiem (tacy wizjonerzy, a jednak w 2006 nie przewidzieli kształtu iP4). Ze szczegółów czysto użytkowych to plastik szybko „łapie” kurz, jednak łatwo się go czyści i moja sztuka po 5 latach wygląda jak nowa. Jeśli chodzi o zasilanie to proponuję kupić za parę groszy adapterki AA / R20, co w perspektywie czasu znacznie ułatwia życie z tym głośnikiem w terenie.
„mam dzięki Pawłowi @c0p0x ale o nim wspomnę na końcu”
No i nie wspomniałeś… :)
Też czekałem na tę historię… ale Norbert chyba miał na myśli „swój egzemplarz”, a nie Pawła :P
Jak mogli przewidzieć kształt telefonu, który trafił do sprzedaży 4 lata później? W świecie technologii 4 lata są jak dekada życia człowieka.
Mam iPoda Hi-Fi :) i o nim wspominam
ehh… to już trzeba wszystko pisać dosłownie i nie można pozwolić sobie na odrobinę ironii?
Wybacz, nie wyczułem jej. :P
Norbert chyba jesteś pionierem… wydaje mi się, ze to jedyne, tak obszerne omówienie tego produktu Apple w polskich internetach. Swoją drogą, ciekawe ilu jest użytkowników tego głośnika, ile osób go słyszało a ilu pojawi się niebawem haterów.
Znam osobiście dwie trzy osoby które mają :)
W takim poście hejterzy raczej się pojawią – nie mają po co :)
W kontekście plotek o telewizorze od Apple, iPod HiFi mógłby zostać (razem z ATV) ciekawym uzupełnieniem „salonowej” oferty Apple.
Ja posiadam :-)
Ja również, Norbert zna jeszcze ze 2 osoby – podejrzewam, że Ty jesteś tą 3 znaną przez Norberta :). Toż, to już tłum…
Zgadza się jesteś @c0p0x:disqus jesteś jedną z nich
Pasują do niego „wkładki” z Universal Dock, czy jest to inny format?
Jeśli myślisz o docku A1153 to tak, to są te same wkładki.
Z dzisiejszego punktu widzenia i tego jak gra gdyby dostał AirPlaya o był w tej samej cenie to byłby Hitem
Dokładnie. Nawet design się nie zestarzał i jest ciekawszy od niejednego dzisiejszego docka.
A wracając do Twojej sztuki i Airporta w środku. Robiliście już jakieś próby? Nie będzie zakłóceń? Jesli to samo zasilanie to, czy pociągnie Airporta rownież z baterii? Daj znać jak będziesz miał konkrety i na ile MacLife wyceniłby taki upgrade.
Dam znać :)
Również posiadam tą stacje, czekam Robercie na wyniki pracy chłopaków MacLife sam jestem zainteresowany upgrade do AirPlay. Swoją od paru lat rozkrecałem i czyścilem aby zachowała stan jak nowka ;)
Zastanawia mnie fakt czemu Apple nie kontynuowało tego projektu, przy ich funduszach, nowa wersja sprzedała by sie pewnie w milionach sztuk i była idealnym uzupełnieniem całego ekosystemu. Apple od tak, zostawiło ten rynek innym producentom.
Stacja gra dobrze, chociaz jezeli ktoś teraz chciałby kupić to jednak to stara konstrukcja za tą cenę mamy potężne stacje jbl ktore grają znacznie lepiej.
A ceny używanych iPod Hi-Hf na ebayu sa grubo przesadzone :)
Mam na imię Norbert ;) – a o wynikach poinformuję
jeszcze ja :-)
Biały prostopadłościan wykonany z połyskliwego plastiku o wymiarach 17cm x 6,9cm x 6,6 cm.
To musi być bład. Moze chodzilo o cale?
Oczywiście masz rację – dzięki już poprawiłem
Biały prostopadłościan wykonany z połyskliwego plastiku o wymiarach 17cm x 6,9cm x 6,6 cm.
To chyba blad, moze chodzilo o cale?
witam wszystkich, mam pytanie. Zakupiłem stacją dokującą marki Pioneer, po kilku miesiącach użytkowania przestała mi ona czytać iPoda 4g (zdaje mi się, że to było po którejś z aktualizacji w grudniu). Walczyłem ze sklepem o zwrot pieniędzy, bezskutecznie niestety. Serwis podobno „aktualizował” Pioneer’a, ale ten nadal nie widzi iPoda. Miał ktoś podobną sytuację i wie jak można sprawić, aby znowu oba urządzenia współgrały?
pzdr
Ja mam również i dodam, że ładuje iPhona 2g.
Jaka jest moc tego głośnika?
Pingback: Słuchawki z AirPlay | iPod.info.pl — iPod, iPad, iPhone - Blog informacyjny
Pingback: Najtańszy sposób na głośnik AirPlay | iPod.info.pl — iPod, iPad, iPhone - Blog informacyjny
Czy wiecie może jak jest z zasilaniem, zasilacz w tym urządzeniu jest przystosowany do pracy w zakresie 110-240V i można użyć europejskiej wtyczki czy trzeba dokupić transformator do użytkowania? Dzięki za odpowiedź!
Jak jest z zasilaczem w tym urządzeniu jest przystosowany do pracy w zakresie 110-240V i można użyć europejskiej wtyczki czy trzeba dokupić transformator do użytkowania?
Zakupiony w oficjalnej polskiej dystrybucji (wtedy jeszcze SAD) więc dostosowany do naszych warunków. Zasilacz wbudowany w głośnik, kabelek to zwykła „ósemka”
Dzięki, chciałem jeszcze skorzystać z okazji i zapytać czy miałeś z tym urządzeniem jakieś problemy na przestrzeni lat użytkowania?
Nigdy. Nic się z nim nie działo. Może obudowa mniej biała:) niż na początku, ale ma już kilka lat więc nie narzekam. Teraz też słucham z niego muzyki. Jednak ja jestem ostrożny z traktowaniem „serio” tego co potrafi jako Hi-Fi. Bez problemu nagłośni standardowy pokój czy biuro jednak porównywanie go do klocków audio Hi-Fi nie ma sensu. To świetny, przenośny boombox – tyle. Dźwiękowo jest czysto, nic nie trzeszczy, nie świszczy. Dynamika ok. Mniej więcej w tym samym czasie za podobne pieniądze co jego detal w 2007 kupiłem „jedno-segmentowego” Pianocrafta. Yamaha go niestety miażdży w każdej kwestii z wyjątkiem mobilności.
Urodziło się coś nowego w kwestii Hi-Fi z Airportem?
kilka wpisów wyżej (lub niżej, zależy jak sobie posortujesz) jest moja odpowiedź na Twoje pytanie.
Takiej odpowiedzi oczekiwałem. Mam możliwość zakupić to cudo i nasuwało mi się pytanie dotyczące kategorii tego urządzenia, nie wiedziałem czy to jest coś ala boombox czy raczej mam to traktować bardziej poważnie. W każdym razie dzięki raz jeszcze :)
Głośnik jest świetny. Traktować można go poważnie bo gra dobrze. Dużo lepiej od podobnych produktów innych producentów, wiec myślę, że decyzja zakupu to tylko i wyłącznie kwestia ceny. Wtedy cena była zaporowa. Nie pamiętam dokładne ale to było chyba coś ok.1500 zł. Za tyle można było kupić mini-wieże Yamahy czy Denona.
tez posiadam to cacko:)) i biorac pod uwage malej budowy to grzmi niesamowicie:))
Posiadam tę stację i jestem zdecydowany ją sprzedać. Zachowała się w bardzo dobrym stanie do tej pory, gra wyśmienicie.
Czekam na rozsądne propozycje cenowe :)
Jak cena?
Pingback: iPod Air Hi-Fi – projekt zakończony | iPod.info.pl — iPod, iPad, iPhone, iBlog
Pingback: Historia iPodów – powieść w odcinkach | iPod.info.pl — iPod, iPad, iPhone, iBlog