NetAtmo Thermostat, to już drugi produkt tej francuskiej firmy, który do mnie trafił i drugi, z którego jestem zadowolony. Drugi też, który obraca się wokoło temperatury. Pierwszym była stacja pogodowa obsługiwana z poziomu iPhone’a lub strony WWW, drugi to termostat, który potrafi zarządzać piecem.
Chęć zdalnego zarządzania piecem z poziomu telefonu kiełkowała u mnie od czasu kiedy zobaczyłem termostat Nest – tak to ten, który właśnie został kupiony przez Google. Problem z Nest jest jednak taki, że w Europie/Polsce praktycznie nie znajdziemy pieca, z którym byłby kompatybilny. Uwierzcie mi, szukałem już nowego pieca, aby jednak mieć Nesta, na szczęście NetAtmo stworzyło Thermostat. Ten produkt nie ma takich problemów jak Nest i działa z praktycznie każdym piecem. Przy okazji dowiedziałem się, że w Europie obsługa większości pieców jest prosta jak bułka z masłem – dwa kabelki, zwarte grzeje, niezwarte nie grzeje. Za resztę odpowiada elektronika w termostacie zwierająca kabelki.
NetAtmo thermostat to tak naprawdę dwa urządzenia – jedno to sterownik, który widzicie na zdjęciu, a drugie to transmiter, który łączy się ze sterownikiem za pomocą bliżej nie określonej, ale energetycznie oszczędnej metody radiowej. Transmiter zaś podłączamy do prądu i do naszej sieci Wi-Fi.
Kilka słów o sterowniku. Po pierwsze jest naprawdę ładny i zaprojektowany przez Philippe’a Starcka. Jego rozmiar przypomina paczkę papierosów, a powyższe zdjęcie dobrze oddaje jego wielkość w porównaniu do iPhone’a. Wykonany jest z lekko chropowatego plastiku, który w środku jest mleczno biały, a na zewnątrz półprzeźroczysty. Patrząc na zdjęcia może się wydawać, że otoczka się świeci, ale to nie jest prawda. Po prostu pod plastikiem naklejamy jedną z pięciu różnokolorowych ramek, które nadają taki wygląd. W sterowniku mamy też ekran wykonany w technologi e-ink oraz dwa przyciski do sterowania temperaturą w górę i w dół. Przy czym może się wydawać, że przyciski są dotykowe, ale wcale tak nie jest, fizycznie wciskamy cały sterownik. Sterownik jest zasilany trzema bateriami AAA. W zależności od typu instalacji podłączamy go do pieca wspomnianymi dwoma kabelkami (zazwyczaj zastępując standardowy sterownik) lub nie podłączamy wcale, jeśli do pieca podłączony jest bezpośrednio transmiter.
Transmiter to element o podobnej wielkości i wyglądzie, który musimy już jednak podłączyć do prądu. W tym przypadku mamy również dwie możliwości w zależności od typu instalacji w naszym domu. Pierwsza możliwość to podpięcie bezpośrednio do gniazdka prądowego – to sytuacja, jaka będzie miała miejsce, gdy do pieca mamy podłączony sterownik. Druga możliwość to podłączenie pod piec. Transmiter musimy też podpiąć do naszej sieci Wi-Fi, a to robimy za pomocą komputera, do którego jeden raz podłączamy transmiter za pomocą kabla USB.
Nie będę zagłębiał się w techniczne zagadnienia instalacji, choć jeśli chcecie to chętnie odpowiem w komentarzach. Podsumuję jednak instalację w kilku słowach. Jeśli macie już piec w domu, macie standardowy sterownik to zastąpienie go poprzez NetAtmo Thermostat, będzie dość łatwym zadaniem. Jeśli potraficie wymienić kontakt w ścianie, to z tym też sobie poradzicie. NetAtmo ma dobry serwis i chętnie pomogą w instalacji. Mi wysłali instrukcje do mojego pieca (Po Polsku!) z informacją, na której stornie mam szukać pomocy. Cała instalacja u mnie ograniczyła się do wymiany standardowego sterownika na ten.
Sterownie piecem ze sterownika, ogranicza się do zmniejszenia lub zwiększenia oczekiwanej temperatury, z poziomu aplikacji np na iPadzie lub strony WWW, możliwości mamy już znacznie więcej. Możemy ustawić detaliczne plany ogrzewania, na każdy dzień, na każdą godzinę. Wszystko to, czego nigdy nie chciało mi się robić z poziomu zwykłego sterownika. Oczywiście sterownie może się odbywać zarówno w wewnętrznej sieci, jak i zdalnie.
Co najlepsze cena całego systemu to niecałe 900 zł. Teoretycznie dużo, ale najprostszy zwykły sterownik do mojego pieca to minimum 700. Gdybym robił nową instalację to nie zastanawiałbym się sekundy, przy istniejących to kwestia czy komfort i możliwość zarządzania grzaniem pieca są dla Was ważne. Jeśli tak jak ja nie ustawiacie detalicznie planów ogrzewania, bo zwykły sterownik jest za skomplikowany to z wykorzystaniem NetAtmo możecie zaoszczędzić te pieniądze w ciągu sezonu grzewczego. Do pełni szczęście brakuje już tylko integracji z IFTTT.
tak można
Kupiłem ten termostat i działa całkiem nieźle, ale co jakiś czas wyskakuje mi na iPhone lub mac problem z połączeniem z serwerem netatmo. Występuję u ciebie taki problem ?
Rewelacyjny koszt co/cwu! Bydynek projekt indywidualny czy jakaś typówka? Zdradzisz jakieś szczegóły?
To trochę bardziej skomplikowane .. Projekt indywidualny, bo dom to rozbudowany stuletni budynek. Wszystko pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków – więc o tyle trudniej. Kilka detali: styropian (taki trochę lepszy) 20 cm, dach – wełna (też taka trochę lepsza) 40 cm, miejscami 50. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, okna szczelne (3 szyby). Kilka zdjęć z budowy: http://tinyurl.com/onveq37 i http://tinyurl.com/pueodpt
Witam
Jestem zainteresowany tym urządzeniem, ale nigdzie nie mogę znaleźć sklepu internetowego (w Polsce) gdzie można to zakupić . Proszę dajcie linka jeśli macie jakąś wiedzę w temacie
Bardzo fajna realizacja. Gratuluję Grzegorzu! :-) Mam po pradziadkach dom z 1860 r., na szczęście bez nadzoru konserwatora ;-) Niestety schrzaniony przebudową w latach 80-tych. Teraz wymaga gruntownej modernizacji/przebudowy, ale chciałbym zachować jego charakter. ;-) Dzięki za linki, podpatrzyłem sporo i mam nadzieję wykorzystać. Pozdrawiam :)
A nie wiesz moze czy ten termostat NEST mozna podlaczyc do ogrzewnia podlogowego?
dzięki za miłe słowa ;)
Już ma – dodali to
TADO https://www.tado.com/ takie jak NEST ale działa z europejskimi piecami
Pingback: NEST Smoke + CO Alarm | iPod.info.pl — iPod, iPad, iPhone, iBlog
Pingback: NEST Thermostat – już u mnie działa | iPod.info.pl — iPod, iPad, iPhone, iBlog