[singlepic=821,267,200,,right]W połowie zeszłego roku świat obiegły informacje, że Google zamierza wyprodukować własny telefon który miał być konkurencją dla iPhone. Później okazało się, że nie będzie to konkretny telefon tylko otwarty i bezpłatny dla producentów system opracyjny Android.
Android jest platformą dla telefonów komórkowych opartą na systemie Linux, ogłoszoną przez Google i inne firmy zrzeszone w Open Handset Alliance 5 listopada 2007. Pozwala programistom tworzyć aplikacje w Javie przy użyciu bibliotek opracowanych przez Google, ale nie wspiera bezpośrednio rozwoju oprogramowania natywnego.
Systemem bardzo zaciekawiło się wiele firm w tym taki potentat jak HTC który do tej pory swoje urządzenia wyposaża w Windows Mobile. Pierwsze Telefony miał pojawić się na rynku już w tym roku, teraz zaczyna się mowić, że niestety będą opóźnienia. Pierwsze telefony pojawią się prawdopodobnie dopiero w nowym roku. Dodatkowo developerzy wolą pisać oprogramowanie dla sytemu iPhone OS X ponieważ system jest już na ryku oraz znają Mac OS i dzięki temu jest łatwiej i szybciej dostosować programy dla tej platformy.
W chwili obecnej mamy na rynku trzy wiodące systemy operacyjne dla telefonów komórkowych, jak myślicie który z nich zdobędzie w końcu większość rynku, a może będzie to właśnie ten czwarty Android.
Trochę bezsensowna ankieta, wiadomo jeżeli była by na stronie o symbianie symbian by wygrał, jakby była na stronie o telefonach z androidem – on by wygrał ;] Zawsze te wyniki będą zakłamane, a szkoda. Ja osobiście uważam że duży potencjał leży w systemie Symbian, jak na ten czas najwięcej aplikacji pod niego jest pisane.
a czego niema linux os?
Symbian istnieje „od jakiegoś czasu” (żeby nie powiedzieć że od dawna) i ma dość stały udział…
udział Windows Mobile zaś – choć może odnoszę mylne wrażenie bo np. do tej pory się tym nie interesowałem – rośnie (powoli ale sukcesywnie)
iPhone OS X zdobył udział niejako „przebojem”… i to przy pomocy jednego urządzenia (sic!) – co wróży mu całkiem nieźle na przyszłość…
Android zaś… cóż… na razie na dobrych chęciach się kończy ;] nie żebym z góry zakładał że „to się nie może udać”, ale na razie nie ma podstaw stwierdzić że będzie tak albo inaczej…
osobiście uważam że będzie istniał pewien mniej lub bardziej stabilny podział…:
Nokia i Sony Ericsson (a ostatnio także inni producenci) nie dadzą umrzeć Symbianowi, Windows Mobile pojawia się coraz częściej więc raczej momentalnie nie zniknie, iPhone’owy OS X całkiem skutecznie „jedzie” na marketingu Apple, zaś jedynym który naprawdę traci udział (na rzecz pozostałych trzech zyskujących) to… „jakiś wbudowany system operacyjny”, jaki do tej pory miała znakomita większośc telefonów…
a jaką część odetnie sobie Android? cóż… okaże się w bliższej bądź dalszej przyszłości… z jednej strony będzie miał mocno już zakorzenionych konkurentów, z drugiej strony może to być (teoretycznie) powiew świeżości i właśnie zawojować rynek
nawet takie opóźnienie może oznaczać dwie rzeczy:
– że Android jest niedopracowany i twórcy mają świadomość że nie mogą go pokazać w takim stanie
– że Android mógłby zostać zaprezentowany we wcześniej ustalonym terminie, ale twórcy chcą go dopracować nawet lepiej
„Google now says that the handsets won’t arrive until the fourth quarter.”
Gdyby autor bloga sprawdził na stronie Androida, to dowiedziałby się, że taki właśnie był plan :-)
Poza tym, nie da się ukryć, że Android prezentuje większy potencjał, ponieważ będzie dostępny na większej licznbie aparatów i nie będzie zapewne w tym wypadku znanej z przykładu Apple „polityki ekskluzywności”. Tym samym komórki z Androidem mają szansę na lepszą penetrację rynku.
link do artykułu w Wall Street Journal:
http://online.wsj.com/article/SB121418837707895947.html
nojoj: Ten plan to właśnie taki stał się teraz. Pierwsze informacje z początku roku wyrazie mówiły, że urządzenia będą do kupienia w trzecim kwartale tego roku
Polecam obejżenie prezentacji aktualnej wersji Androida , interfejs sprawia bardzo przyjemne wrażenie. Jako potencjalny indywidualny programista zdecydowanie wybieram Androida a nie iPhona, poprostu chce mieć możliwość napisania programu i udostępnienia go w dowolny sposób a nie rejestrowania sie u Apple, płacenia im i jeszcze czekania niewiadomo ile aż ktoś łaskawie zaakceptuje mój program. Do tego dochodzi zabawa Apple w wielkiego brata który będzie podglądał całą komunikację programów ze światem zewnętrznym. Cała kontrola jaką Apple chce mieć nad wszystkim co związane z iPhonem sprawi że na tą platformę programy będą pisały głównie firmy, nie ma raczej mowy o dziesiątkach tysięcy programów do wszystkiego tak jak jest w przypadku Windowsa Mobile, oraz niestety już praktycznie martwego PalmOS.
Pingback: Blog - iPod iPhone informacje … » 1 milion iPhonów 3G, 10 milionów aplikacji z AppStore w weekend otwarcia
Pingback: 1 milion iPhonów 3G, 10 milionów aplikacji z AppStore w weekend otwarcia | Strefa audio
Pingback: iPhone Planet - 1 milion iPhonów 3G, 10 milionów aplikacji z AppStore w weekend otwarcia
Pingback: Blog - iPod iPhone informacje … » 45 milionów iPhone w ciągu roku