W zbliżającym się wielkimi krokami iOS 8 dostaniemy natywne oprogramowanie pod nazwą Healthkit (Zdrowie). Domyślnie w tym miejscu będziemy mogli gromadzić wszystkie informacje na temat naszego zdrowia. Począwszy od odżywiania, poprzez pomiary wagi, ilość ruchu, analizę snu, aż po pomiary cukru we krwi, tętna i wydolność oddechową. Niektóre z parametrów zakrawają już na pomiary ambulatoryjne i pewnie dlatego krążą plotki o możliwej współpracy Apple ze szpitalami. Nie do końca wiadomo jakby miało to wyglądać, ale na myśl przychodzi możliwość udostępniania danych zbieranych przez urządzenia powiązane z Healthkit, zewnętrznym instytucjom. Tam jakiś automat, a w krytycznych sytuacjach żywy lekarz będzie interweniował. Tutaj dochodzimy do głównego problemu czyli zbierania danych. Kilka dni temu Wojtek tweetował:
5S – 16707 UP24 – 13564 Vivofit – 14528
— Wojtek Pietrusiewicz (@morid1n) sierpień 15, 2014
Kroki dzisiaj: 5S: 9738 UP24: 7024 Vivofit: 10287 #precyzja — Wojtek Pietrusiewicz (@morid1n) sierpień 14, 2014
Jak widać nawet prosty pomiar kroków nie jest niczym trywialnym dla popularnych urządzeń. Jak się przyjrzycie to w powyższych danych nie widać nawet żadnej logiki tłumaczącej błędy. Oczywiście też nie wiadomo, które urządzenie podaje prawidłowe wartości, najpewniej żadne. Jakiś czas temu podobne sytuacje miałem przy próbach pomiaru tętna. Jadąc na rowerze stacjonarnym wyświetlał mi on tętno w okolicach 130 w czasie gdy opaska Samsunga pokazywała 110. Godzinę później opaska pokazywała 150, a rower 140. Zarówno w przypadku mierzenia tętna jak i kroków tego typu odchylenia pomiarów nie są szczególnie niebezpieczne. Dla własnej motywacji powinny wystarczyć, pod warunkiem, że nagle nie zmienimy urządzenia i nasze osiągi automagicznie nie wzrosną o 10%. Już widzę „wyścig zbrojeń” producentów opasek i ich hasła reklamowe „Z naszą opaską przebiegniesz bez wysiłku dystans o 10% dłuższy przy maksymalnym tętnie wyższym o 15%”. Osoby szukające motywacji poprzez współzawodnictwo w „socjalu” nawet trochę podświadomie, ale mogą dać się temu zwieść.
Teraz warto sobie zadać pytanie czy Apple chce wchodzić na rynek tak niepewnych wyników, oczywiście przy założeniu, że nie posiadają technologii, które daje laboratoryjne wyniki, a raczej nie posiadają. Posiadając pozycję jednego z dominujących dostawców smartphonów mogą dość łatwo namówić do wejścia w ich system Healthkit praktycznie dowolnego dostawcę podobnych urządzeń, pobierając oczywiście stosowne opłaty licencyjne. Użytkownicy niech kupują opaskę dowolnego procuenta, a nawet jeszcze lepiej kilka, niech porównują wyniki, niech „szerują” tylko te najlepsze. Jaki sens pchać się na już tak bardzo obstawiony rynek i przy okazji obrywać od klientów gdyby okazało się, że z opaską Apple przebiegają nagle 10% mniej niż z opaską konkurencji.
Jeśli ambulatoryjne (czyli domowe) pomiary to po co współpraca z szpitalami?
Sprawa jest bardzo prosta, do dokładnych i wiarygodnych odczytów potrzebne są odpowiednie certyfikaty, opaska Samsunga nie ma takich, jest zwykłym gadżetem, na dzień dzisiejszy wiadomo, że iWatch będzie miał certyfikat, dzięki czemu jego pomiary będą traktowane jako dane medyczne.
Kto będzie certyfikować urządzenia Apple? NFZ?
1. Nie od dzis wiadomo iz tablety Apple sa w wielu szpitalach wykozystywane przez lekarzy oficjalnie (wiadomo iz nie w zacofanej pl). Tak samo jak iPad’y w restauracjach jako menu + mozliwosc placenia
2. To oczywiste iz obecnie Apple nie bedzie mialo URZADZENIA monitorujacego (w iPhone czy iWatch) ALE bedzie mialo PROGRAM ktory bedzie te wszystkie dane zbieral i przetwazal! ……. Urzadzenia te pozostawi wlasnie innym do produkcji – gdzie zawsze bedzie moglo zgonic na inna firme (jak pojdzie cos nie tak)
Federalna Agencja Żywności i Leków
A Iphone to tylko telefon , gdzie jak podłączysz z 30 urządzeń to bateria padnie po 20 min .
Ja tam osobiście wole zacofanych polskich lekarzy niż debilnych angielskich co na wszytko przepisują paracetamol a najlepej to szukać z poza UK .
Tysiące ludzi w setkach firm siedzą i przy miliardowych nakładach opracowuje, patentuje i wdraża wysokospecjalizowany sprzęt do diagnostyki medycznej, a tu nagle pstryk! Po 9 września 2014 cały ich świat zawali się za sprawą smartfonu. IPhone nie radzi sobie zbyt dobrze z zapisem trasy na Endomondo, a Ty chcesz aby monitorował funkcje życiowe? Litości…
A gdzie napisałem cokolwiek o iPhonie ?
jak sie umie mowic w ICH kraju tylko „jes/nou” to potem tak jest.
P.S. Dlaczego KAZDY mysli ze UK to tylko Anglia? :)
Dobra Panowie mówi do Was zacofany polski lekarz, który codziennie w pracy używa iPhone 5s, iPada Air i MacBooka Pro:-)
Te „plotki” na temat współpracy ze szpitalami są prawdą. Przecież na samym WWDC ogłoszono pracę nad rozwiązaniami z jednym z najlepszych szpitali w USA.
No wiesz?!? Steve w to wierzył… ;)
„1 platek sniegu nie czyni zimy” :)