Dostęp nadzorowany w iOS 6

Wczoraj przeczytałem na www.cultofmac.com o pewnej nowej funkcji która finalnie dobrze działa w iOS 6 beta 2 i która rozwiązuje moje dwa duże problemy. Funkcja nazywa się Dostęp nadzorowany i znajdziecie ją w Ustawienia -> Ogólne -> Dostępność. Co robi ta funkcja?
Pozwala zablokować urządzenie z iOS tak aby działało tylko z jedną wybraną aplikacją. W takim trybie nie działa klawisz HOME, nie da się wyjść z aplikacji, a nawet można poprzez narysowanie palcem obszaru na ekranie, wyłączyć ten fragment z wrażliwości na dotyk. Aby aktywować funkcję musicie ustalić kod aktywacyjny, oraz będąc w wybranej aplikacji trzy razy kliknąć przycisk HOME. Po takim aktywowaniu nie działa jak wspomniałem przycisk HOME, możemy wyłączyć możliwość obracania ekranu, dotyk w wybranym fragmencie lub na całości ekranu, gesty wyboru programów oraz zakupy wewnątrz aplikacji. Dodatkowo możemy jeszcze wyłączyć usypianie urządzenia. Funkcja jest naprawdę niesamowicie przydatna, a jak wspomniałem rozwiązuje przynajmniej dwa moje duże problemy:
1. Mogę łatwo zablokować iPada z jedną aplikacją dla dziecka, Maks czasem zamiast koncentrować się układance wychodzi z aplikacji i wysyła maile do ważnych osób :)
2. zdarza mi się montować iPada w różnych publicznych miejscach jako „kiosk” informacyjny, taka systemowa możliwość zablokowania wyjścia z danej aplikacji jest zbawieniem.
Wyjście z trybu Dostępu nadzorowanego następuje przez kolejne trzykrotne naciśnięcie HOME i wpisanie kodu. Niestety jest jeszcze jedna droga i nie wymaga ona znajomości kodu. Przytrzymanie na dłużej przycisku HOME i Power zresetuje nam urządzenie i uruchomi się ono w normalnym trybie pełnego dostępu.

11 Comments

  1. No to faktycznie przydatna funkcja

  2. ale nie ladnie wideo nachodzi na zdjecia po powiekszeniu :)

  3. Jaką masz przeglądarkę? W Safari, Chrome i Firefox jest OK.

  4. http://i.imgur.com/sxcrW.png
    o coś takiego mi chodziło, Chrome – najnowsza beta, tylko po powiekszeniu zdjecia tak sie robi (wiem ze mozna przesunac, tak sie czepiam:))

  5. to wina przeglądarki w wersji beta zwykłym Chrome jest OK.

  6. W Chrome w wersji 19.0.1084.56 pod Windowsem również występuje ten błąd, chociaż to pewnie wina Windowsa, na makowej stronie to celowe działania ;)

  7. Świetna rzecz dla szkół i np. dzieci z autyzmem itd. Ta funkcja powinna się pojawić wraz z premierą pierwszego iPada.

  8. Marcin Dmochowski

    Świetna sprawa, idealna właśnie do dwóch wymienionych funkcji. Dziecko raczej nie zrestartuje urządzenia, a w „kiosku” można zawsze wsadzić w obudowę która zasłania dostęp do power.

  9. A dlaczego
    jeszcze do tej pory nie wprowadzili opcji używania hasła dla wybranych aplikacji? Albumy zdjęć, e-mail, czy wiadomosci, naprawde miło byłoby chronić wybrane przez siebie aplikacje hasłem zamiast stosować mało wygodne hasło do blokowania całego telefonu, z pomocą takiej opcji możnaby chronić wybrane aplikacje. Ale to jest zdecydowanie krok w dobrą strone, oddając telefon w ręce dziecka możemy być spokojni :)

  10. Kilka programów natywnych w iOS można zablokować od dawna.

  11. Uwaga w ostatnich dwóch zdaniach jest chyba nieaktualna. Przed chwilą włączyłem NoteMaster, zablokowałem dostęp tylko do niego, przytrzymałem HOME i Power, iPhone się zresetował i po uruchomieniu się znów miałem NoteMaster i z nie dało się z niego wyjść. Czyli nie działa to obejście, a ograniczenie dostępu działa jak powinno.
    Mam iPhone4S z iOS 6.0.1 (żadnych modyfikacji typu JailBreak).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *