NEST Thermostat – już u mnie działa

Jak ja bardzo chciałem mieć NEST Thermostat (programator do pieców) wiem tylko ja i … pewnie całe mnóstwo osób na Twitterze, którym się żaliłem, że nie działa on z moim piecem. Ogólniej NEST nie działa, a raczej nie działał z większością pieców spotykanych w Europie, których sterowanie w ogromnej większości jest proste jak bułka z masłem – dwa kabelki, zwarte grzeje, niezwarte nie grzeje. Za resztę odpowiada elektronika w termostacie zwierająca kabelki. NEST był stworzony dla bardziej skomplikowanych pieców spotykanych w USA. Dwa zdania wyjaśnienia dlaczego chciałem mieć NEST, po pierwsze jest naprawdę śliczny, po drugie stworzył go Tony Fadell, czyli „ojciec iPoda”

Jako, że nie mogłem mieć NESTa to zastosowałem konkurencyjny produkt NetAtmo, ale to był tylko półśrodek, bo w porównaniu z NESTem jest po prostu średnio ładny. Na szczęście NESTa, wykupiło Google (nie sądziłem, że to kiedyś powiem) i pojawiła się wersja europejska sprzedawana chyba tylko w Wielkiej Brytanii. Tu uwaga, to zupełnie inny sprzęt niż ten sprzedawany w USA. Łączy ich tylko taki sam wygląd elementu sterującego. Wersja amerykańska to jedynie „kółeczko”, a europejska to jeszcze specjalna jednostka sterująca.

nest europa

Sam sterownik, który wieszamy na ścianie lub w specjalnym docku jest po prostu obłędnie piękny. Jest to kółeczko zadziwiająco dużej wielkości, wykonane ze stali z kolorowym wyświetlaczem w środku. Sterowanie odbywa się poprzez obracanie kółeczkiem oraz zatwierdzanie wyboru poprzez wciśnięcie. Nad samym kółkiem mógłbym się rozpisać na następne kilka stron, ale to zostawię Wam do następnego numeru iMagazine. Powiem tylko, ze opór obracania to czysta poezja, przypomina w swojej precyzji potencjometry mocy w najdroższych wzmacniaczach audiofilskich. W sterowniku jest wbudowana bateria, która pozwala aby pracował bez żadnego podłączenia kablowego, ale zalecane jest podpięcie na stałe pod 12V. Co ciekawe wyświetlacz w środku kółeczka nie świeci się na stałe, a jedynie uaktywnia jeśli podejdziemy do niego lub jeśli go wciśniemy – to opcja wyboru w menu. Sterownik zaś łączy się z bazą za pomocą fal radiowych.

Wiem, że jesteście ciekawi jak to podłączyć to Waszego pieca. Postaram się w kilku znaniach opisać proces instalacji u mnie w domu, a jest to jak się wydaje najpowszechniejszy przypadek. Zazwyczaj w domu mamy sterownik do pieca zamontowany gdzieś w salonie lub w przedpokoju. Musimy go zdjąć, powinniśmy zauważyć tam dwa kabelki. Zdejmijmy oryginalny sterownik i zostawmy na razie luźne kabelki. Możecie też zrobić sobie test i je zewrzeć, spokojnie nic nie wybuchnie, a jedynie piec na chwilę włączy grzanie. Teraz musimy odszukać przy naszym piecu te same kabelki idące do starego sterownika. Nie powinno być to trudne. Bierzemy szczypce i przecinamy, znów raczej nic nie wybuchnie, ale warto wyłączyć na czas operacji nasz piec. Przecięte kabelki od strony pieca wspinamy do jednostki sterującej do zacisków 2 oraz 3, zaś te wchodzące do ściany wpinamy w złącza T1, T2. To właśnie tymi kabelkami popłynie prąd 12V do zasilania sterownika. Teraz musimy jeszcze do zacisków N oraz L wpiąć kable z zasilaniem 230V. Niestety odpowiedniego kabla wraz z wtyczką nie ma w zestawie więc musicie się postarać o własny.
Teraz wracamy do miejsca gdzie mieliśmy wcześniej sterownik do pieca i wystające dwa kable wpinamy do jedynych dwóch miejsc w uchwycie sterownika. Następnie w uchwyt wpinamy sterownik i podłączamy jednostkę centralną do prądu. To koniec instalacji, nawet jeśli nigdy nie rozkręciliście promu kosmicznego … dziecka to i tak nie powinno Wam to zająć więcej niż godzinę.

Zrzut ekranu 2014-08-31 o 21.48.21

Na dzień dobry po starcie systemu zostaniecie poproszeni aby poprzez interfejs kółeczka skonfigurować wstępnie system. Musicie wybrać  język (polskiego nie ma), Waszą sieć Wi-Fi i wpisać do niej hasło, rodzaj pieca (gazowy, węglowy), rodzaj kaloryferów, minimalną temperaturę w domu oraz lokalizację. Tu mały problem, nie ma Polski, ja wybrałem Holandię :). Następnie mój NEST poprosił o wykonanie aktualizacji firmware, była godzina druga w nocy i na chwilę padł prąd w domu. Byłem w szoku, na szczęście jak prąd po chwili wrócił, aktualizacja ruszyła dalej. Od tej pory sterujecie piecem za pomocą NESTa. Na ekranie w kółeczku będziecie mieli dużą cyfrę oznaczającą zadaną temperaturę oraz małą oznaczającą aktualną temperaturę w domu. Przekręcenie w prawo zwiększy temperaturę, wyświetlacz zapali się na pomarańczowo i piec się włączy- jeśli daliście radę ;). Czujka temperatury jest w sterowniku, a nie w jednostce sterującej. Za pomocą kółeczka możecie dowolnie sterować piecem oraz układać harmonogramy, ale zdecydowanie łatwiej podłączyć wszystko do appki z AppStore. Samo podłączenie jest bajecznie proste, musimy jedyne wejść w menu i pobrać klucz sterownika, a potem go wpisać do appki.

Dwie ciekawostki. Sterownik współpracuje z NEST Smoke + CO Alarm i jeśli włączy się alarm przekroczenia poziomu CO to automatycznie może zostać wyłączony piec. System też uczy się naszego domu, analizuje jak dużo czasu potrzebuje aby podgrzać dom do wybranej temperatury i jak szybko się on potem chłodzi. Taka analiza może trwać nawet kilka miesięcy. Potem możemy wnioski z analizy wykorzystać do automatycznej modyfikacji planu grzewczego i na końcu oszczędzić konkretne pieniądze. Wiem, że opis nie wyczerpuje tematu, wiec jeśli chcecie wiedzieć coś więcej do zapraszam do komentarzy, będę skrupulatnie odpisywał.

80 Comments

  1. Ile zapłaciłeś (wszystkie koszty)?

  2. 179 funtów – wysyłka przez znajomego chyba 10 kolejne

  3. A lokacje dobrze pokazuje i co za tym idzie pogode?

  4. A ja dopiero co zamówiłem tado, czytając komentarze z poprzedniego wpisu o nest, iz nie działa z zadnym europejskim piecem. A nest zdecydowanie bardziej przypał mi go gustu przez mozliwość regulowania temp. na samym termostacie, w tado jedynie online… Rozumiem ze jak z UK to i z naszym napięciem w sieciowym sobie radzi. Sam instalowałes?

  5. Mój sterownik pieca, oprócz grzania kaloryferów, odpowiada również za podgrzewanie wody oraz za pompę do cyrkulacji ciepłej wody. Czy wiesz, czy Nest jest w stanie przejąć i te funkcje?

  6. Tak bo sie ustawia ja dwa razy – raz dla termostatu i tu nie ma Polski, drugi dla Appki i tu juz jest. Pogodę bierze z appki

  7. Jesteś pewien ze robi to sterownik?? Moim zdaniem piec sam Z siebie – zobacz ile kabli wchodzi Ci do sterownika

  8. Jak jest z UK to bedzie OK. Tak sam instalowałem

  9. To chyba zostanie mi odesłanie tado jak przyjdzie i zamówienie nest :) A czytałem o tej wersji nest z UK ale pewnosci nie miałem bo za mało info na necie. W tado obsługa bardzo dobra, przed realizacja zamówienia sprawdzali czy moj piec jest kompatybilny – tylko to ze nie widze jaka jest temperatura w mieskzaniu (brak wyswietlacza) i brak mozliwosci recznego sterowania termostatem to duuuzy minus tego rozwiazania a cena praktycznie taka sama. Zobaczymy jak bedzie z nest.

  10. Sprawdzę więc.
    Piec jednak musi jakoś się ode mnie dowiedzieć, że poza samym ogrzewaniem ma np. wodę grzać od 6 do 22, że max temperatura wody to 55 st i że ma pompa ma ją pchać do kranu tylko rano i wieczorem w dni robocze oraz zawsze w weekend.
    Rozgryzę temat z instrukcją pieca / sterownika i dam znać.

  11. Kupuje….Amazon.uk

  12. ciekawe jak sie to ma do Pieca gazowego grzejącego bojler oraz kominka z płaszczem wodnym i solarów…

  13. Moze pytanie z innej bajki , ale dziala rowniez na androidzie ? Jak rozumiec : Czujka temperatury jest w sterowniku, a nie w jednostce sterującej ? W jednostce ktora umieszcze w kotlowni ? Czy komunikacja miedzy bialym pudelkiem, a kolkiem odbywa sie bezprzewodowo ?

  14. NESTa podłączyć do pieca można tylko przewodowo?

  15. Przeczytaj wpis – sa tam konkretne odpowidzi na dokladnie Twoje pytania

  16. Lukasz M. Kostecki

    Zastanawia mnie konfiguracja zasilania. Sam piec ma wtyczke, ktora podlaczamy do gniazdka. Ale na schemacie (heat link) podane jest ze tu rowniez podlaczamy zasilanie. Czy w takim razie zasilanie bazowe pieca jest zlinkowane ze skrzynka Nesta i popsrostu przecinamy kabel zasilanjacy pieca i wstawiamy po srodku skrzynke Nesta?

  17. Czy NEST może zastąpić sterownik RC35 w Buderusie?

  18. To nie chodzi o ten sterownik, który siedzi na piecu, a o ten mały sterownik na zewnątrz z regulacją temperatury, chyba, że nie masz go zainstalowanego. Ja w moim Buderusie mam osobny pilot wyprowadzony na korytarz.

  19. A skąd ja mam wiedzieć co to jest RC35 – zdejmij go i zobacz czy wchodzą do niego dwa lub trzy kabelki, jak tak to będzie działał

  20. Ja dałem oddzielny kabelek od jednostki sterującej do prądu

  21. Jednostkę sterującą tak – bo to ona zwiera i rozwiera kabelki. Sam kontroler z jednostką łączy się radiowo i wymaga lub zasilania przewodowego lub ładowania wbudowanej beterii

  22. Jak sterowanie odbywa się poprzez dwa kable to będzie działał.

  23. Ja mam taki sam sterownik, on jest na dwóch kablach (tak jak RC20) czyli teoretycznie powinno zadziałać. Jednak stracisz możliwości które daje ci RC35 np takie jak: ustawienie temperatury do której ma być podgrzana CW, godziny w jakich piec działa ( programowanie tygodniowe itd) wymuszenie cyrkulacji CW jak i jednorazowego podgrzania zbiornika CW, modyfikacji Krzywej grzewczej i tak dalej. Ja też chciałem zamawiać NEST’a ale ze względu na te braki nie mogę. Zimą czasem zmieniam parametry z racji grzania też kominkiem i NEST tego mi nie zapewni, a szkoda.

  24. Dziękuje za informację. Zostanę przy RC35

  25. Jest cos w Buderusie do zarzadzania – nazywa sie to chyba Wifi KM200 Modul. Koszt byl wysoki z tego co pamietam – kolo 1000 ale daje ci mozliwosci zarzadzana tym samym co RC35 tyle ze z kompa albo Iphona. Nie jest piekne jak NEST niestety :(

  26. Bez problemu możesz programować tygodniowo i godzinowo w jakich piec działa za pomocą NESTa. Co więcej jeśli grzejesz kominkiem to NEST sam się do tego dostosuje.

  27. Niestety tak. Konieczny jest dwużyłowy kabel :( też mi to nie pasuje. Szkoda, że nie zastosowali połączenia jaki w tado https://www.tado.com/pl/tech

  28. Kazdy piec ma mozliwosc wpiecia termostatu zew. Oryginalnie to tylko zwora i piec reguluje sie wg termostatu kotlowego – czyli wg temperatury wody w ukladzie CO. Nest jak rozumiem dziala na temp powietrza. Zastanawiam sie co do umiejcowienia… w przypadku domu dwupoziomowego , oraz w jaki wplyw mam mozliwosc sterowania na glowicach termostatycznych grzejnikow wzgledem uzyskania zadanej temperatury .

  29. na eBay widze ze nawet sa po £150 – a proboje wygrac aukcje za £90

  30. Kocioł, kocioł, kocioł, kocioł, kocioł!
    Piec i kocioł to dwa różne urządzenia.
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Piec

  31. Marcin Dmochowski

    Czyli jeśli nie ma mnie w domu, albo długo nie włączę appki to sterownik nie będzie wprowadzał korekty z uwzględnieniem pogody? Czy tylko ja tu widzę problem?

  32. Będzie działał wtedy według schematu ustawionego w programach

  33. Marcin Dmochowski

    Tego się domyślam, jednak szkoda, że jednostka sterującą która przecież łączy się z naszym wifi nie jest w stanie sama sobie pobrać tych danych

  34. napisałem do nich – mają wprowadzać nowe kraje

  35. „Znajomi przechwalają się, kto ma najlepszą umowę serwisowania kotła,
    albo na Facebooku narzekają na zepsute kotły. Opisują, jak bardzo są
    zadowoleni z naprawionych bojlerów, albo pytają: kto wie, jak naprawić
    kocioł. O co, do cholery, chodzi z tymi kotłami?” – żartuje Michal77.”

    http://wyborcza.pl/1,75477,16563250,Smieca_na_potege__kochaja_ubezpieczenia_i_bojlery.html#CukGW

    Wyjaśniło sie dlaczego to urzadzenie jest dostępne tylko w UK.

  36. Za chwile zostaniesz „Certified Nest Installer”’em ;)

  37. mój Nest dotarł do mnie z Amazona w poniedziałek, wczoraj zainstalowałem :), instalacja faktycznie banalnie prosta, wszystko działa i pięknie grzeje. Moja żona stwierdziła, że pierwszy raz kupiłem gadżet, który jest praktyczny i pięknie wygląda na ścianie.

  38. No to teraz jeszcze kup Nest Protecta ;) Wlasnie kupilem bo termostat wykorzystuje jego czujnik ruchu do lepszego wykrywania obecnosci w domu…

  39. udało Wam się ustawić lokalizację na Polskę? ja nie widzę Polski ani na stronie WWW, ani w apce (Android) :-(

  40. w aplikacji na ios też nie ma możliwości ustawienia Polski, to samo na www, wpisałem z palca Berlin bo chyba najbliżej Warszawy.

  41. No właśnie, ale Norbert Cała wyżej piszę w komentarzach, że w apce mozna Polskę ustawić.

  42. Witold Barłóg

    Witam, czy wersja UK termostatu ma te same funkcje co amerykańska – czyli np. sterowanie dwustopniowe ogrzewaniem, chłodzeniem, wentylacją itd? Z tego co wiem termostat pobiera sobie z internetu prognozę pogody dla danej lokalizacji – czy to, że jest zalogowany w Holandii nie przeszkadza? Są hacki w internecie – jak zmusić termostat do korzystania z lokalnej stacji meteo…

  43. Witold Barłóg

    odpowiadam sam sobie – wygląda na to, że wersja UK to uproszona wersja termostatu dostępnego w USA – steruje TYLKO ogrzewaniem – bez sensu, wprawdzie ma tą samą „inteligencję” co oryginał, ale to trochę mało… to już lepsze jest takie coś: http://greenmomit.com/index.html

  44. Witam, czy termostat można podłączyć do grzejnika elektrycznego?

  45. myślę, że tak – przecież daje sygnał włącz/wyłącz, trzeba tylko zastosować odpowiedni element wykonawczy (przekaźnik lub stycznik)

  46. Serdecznie Panu dziękuję, lepie polecić instalację fachowcowi (nie wiem nawet co to jest stycznik czy przekaznik)?. Pozdrawiam….

  47. Witaj Noprbercie , w jakiej wersji appki widzisz Polske? Chyba jednak dla Androida ciagle brak ..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *