Przejściówka ze złącza Lightning na HDMI to komputer

Przejściówka ze złącza Lightning na cyfrowe AV to komputerCzasem rozebranie kabelka może przynieść bardzo ciekawe odkrycia. W kabelku zwanym przez Apple „Przejściówka ze złącza Lightning na cyfrowe AV” mamy tak naprawdę miniaturowy komputer z procesorem ARM H9TKNNN2GD z 256 MB pamięci RAM i wyjściem obrazu HDMI. Możemy się więc spodziewać w przyszłości aktualizacji … softu do kabelka :)

OK ale po co taka kombinacja. Apple twierdzi, że dzięki temu kabelkowi możemy wysłać na TV obraz o rozdzielczości 1080p czyli 1920×1080 pikseli. Okazuje się jednak, że nie jest tak do końca. Jak odkrył prowadzący bloga www.panic.com (zdjęcie też jest od niego) obraz jaki jest wysyłany z iPada lub iPhone’a ma maksymalnie rozdzielczość 1600×900 pikseli. Komputer w kabelku jest tak naprawdę mini odbiornikiem AirPlay – takim miniaturowym Apple TV, który przeskalowuje obraz z 1600×900 na 1920×1080 i wysyła przez złącze HDMI na TV (w aktualizacji wyjaśnienie, o tym, że protokół AirPlay nie jest wykorzystywany). Oczywiście to nie zostaje bez skutków dla obrazu, po przeskalowaniu do wyższej rozdzielczości obraz traci na jakości.

PS. Błażej sobie zażartował, że zamiast zamiast Raspberry Pi mógł kupić przejściówkę od Apple. Coś w tym jest :), choć przejściówka kosztując 199 zł jest droższa od „malinki”.

—–AKTUALIZACJA—–
Na blogu www.panic.com pojawił się komentarz osoby, która jak wynika z jej słów bardzo dobrze orientuje się w tym temacie i być może nawet pracowała przy tworzeniu tego rozwiązania. Wyjaśnia ona, że faktycznie w przejściówce jest zaszyty mały, specjalizowany komputer, ale jego zadanie jest trochę inne niż sadzili autorzy z panic.com. Złącze Lightning jest wykorzystywane po prostu jako bardzo szybka magistrala szeregowa, a w samym urządzeniu (iPad/iPhone) nie ma żadnych elementów odpowiedzialnych za dekodowanie strumienia do postaci HDMI. Dlatego właśnie w przejściówce jest komputer który to robi. Dobrą cechą tego rozwiązania jest to, że Apple  będzie mogło przez długi czas korzystać ze złącza Lightning nie martwiąc się o przyszłe standardy wysyłania obrazu. Jeśli HDMI zostanie zastąpione przez coś innego to wystarczy zmienić przejściówkę. Wyjaśnił też, że protokół AirPlay nie jest wcale wykorzystywany.

21 Comments

  1. Czyli (jak słusznie zauważył jeden z czytelników iDownloadblog’a) kabelek Apple ma lepsze „bebechy” niż przeciętny telefon z Androidem ;)

  2. Andrzej Libiszewski

    I dlatego kabelek kosztuje 10x tyle co kabelek do androida, choć służy do tego samego. Chyba trzeba gratulować firmie pomysłu na wyciąganie pieniędzy od klientów :)

  3. Moim zdaniem kupowanie tego typu kabli jest bez sensu (no chyba że potrzebujesz „mobilności”) – lepiej trochę dołożyć i kupić Apple TV. AirPlay działa rewelacyjnie.

  4. Norbi – przecież Apple uczciwie pisze, że przejściówka „reprodukuje” obraz na TV full HD, a nie że wyświetla obraz full HD z sprzętu z iOS z tym złączem ;-)

  5. @disqus_nEyTEX3dn0:disqus a czy w artykule nie jest napisane, że AirPlay „przeskalowuje obraz z 1600×900 na 1920×1080 i wysyła przez złącze HDMI na TV. Oczywiście to nie zostaje bez skutków dla obrazu. Po przeskalowaniu do wyższej rozdzielczości obraz traci na jakości.”

    Jak dla mnie cały pomysł na 'komputer w kabelku’ to idealny przykład na Think Different. No i wyjście HDMI/MHL jak w Androidzie, które nie potrzebuje procesora ani pamięci a przy okazji wysyła obraz w pełnym 1080p byłoby zbyt proste, prawda ;-)?

  6. @pgkrzywy:disqus nie, w artykule jest napisane, że kabelek przeskalowuje, a nie AirPlay. AirPlay w Apple TV 3 to prawdziwe 1080p i zostało podane jedynie jako przykład – porównanie. :)

  7. Ok, jeśli tak, to ok, źle zrozumiałem.

    Tak czy inaczej zdanie podtrzymuję, że pakowanie procesora do przejściówki to wymyślanie na nowo koła (z marnym skutkiem) gdy konkurencja ma rozwiązania prostsze i lepsze, czyli po prostu zwykłe wyjście na HDMI i bezproblemowe 1080p ;-)

  8. Co racja, to racja :)

  9. spokojnie … w Apple TV 3G obraz na wyjściu HDMI to 1080p a nie transmisja AirPlay

  10. Mam genialny pomysł dla inżynierów Appla można by po prostu wyprowadzić sygnał hdmi na zlacze!

  11. Składaj CV w Cupertino :)

  12. CV wysłałem już do Watykanu więc odpada ale poszły wnioski patentowe z ich adresem jako autorem.

  13. ale to by musieli by dolozyc do wyjscia lightening – wyjscie hdmi i projekt telefonu bylby toche inny. Telefon z dwoma wyjsciami, z czego jedno jest 10 razy wieksze niz lightening…

  14. Chyba musisz skorygować wpis Norbi. :-) Już wiadomo, że AirPlay nie jest w ogóle stosowany w tym wypadku.

  15. Właśnie go poprawiam – choć komentarz wcale nie musiał być napisany przez kogoś z Apple. Ty też musisz poprawić Swój – ja pisałem o spadku jakości.

  16. 256MB jakiej pamięci? Kolejna kwestia to chip ARM – Co to jest.

    Ten z iDownloadblog walnal głowa o podłogę pisząc takie głupoty, tobie tez proponuje zgłosić się do lekarza gdyz przepisujesz to.

  17. Ludzie, nie spinaj się – przecież to jedynie żart.

  18. Żarty żartami a durnie powtarzają te brednie.

  19. Panowie, nie znam sie na szczegółach. Ale po podłączeniu ipada mini za pomoca ww. kabelka obraz na tv jest ciagle nie wyswietlany na pelnym ekranie tv. zapewne w rozdzielczosci 1600×900. Czy jest jakas opcja aby wyświetlicz go na pełnym ekranie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *