Do jednego z moich ulubionych gadżetów czyli stacji pogodowej Netatmo, właśnie pojawił się dodatkowy czujnik. Jest to moduł robiący pomiary opadów. Rain Gauge kosztuje 69 Euro i zainstalowałem go u mnie kilka dni temu. Kształtem przypomina kieliszek do Martini na trochę grubej nóżce. Deszczówka wpada do kieliszka, a potem do wahadła przelewowego w środku, to zaś zlicza wahnięcia i co za tym idzie ilość deszczówki. Całość jest tak skonstruowana aby nie trzeba było opróżniać czujnika z wody, wypływa ona przez kratki na jego dnie.
Rain Gauge musimy umieścić w odległości maksymalnie 100 metrów od głównej stacji bazowej Netatmo i najlepiej gdyby nie stał na ziemi. Oczywiście aby wyniki były poprawne nie powinniśmy go umieszczać np pod drzewem. Ja przymocowałem go do stołu za pomocą gwintu jaki jest u dołu w odległości około 50m od stacji i komunikacja działa bez problemu. Niestety moduł nie działa sam z siebie i wymaga stacji bazowej do działania, warto o tym pamiętać przy zakupie. Czekam teraz na wiatromierz :)
Teraz tylko czekać na deszcz – ma padać cały weekend, to pewnie moja wina za co przepraszam wszystkich mieszkańców okolic Warszawy. Moją stację możecie obserwować tu -> www.netatmo.com.
Norbi, jak to „maksymalnie 5 metrów od głównej stacji bazowej Netatmo”? Przecież to byłby nonsens. Jeśli stacja bazowa stoi w dość dużym salonie, to Rain Gauge musiałby stać też jeszcze w tym salonie (a co najwyżej na parapecie okna), i co miałby wówczas mierzyć? Zresztą producent podaje w danych technicznych: „Wireless connection between module and Station – Long range 100m”. I to jest rozsądna wartość. Czekam cierpliwie na swój Rain Gauge, ale mnie tak poważnie wystraszyłeś tym wpisem, że aż miałem rezygnować. ;-)
nie wiem skąd mi się wzięło 5m. Chyba spałem. U mnie jest to około 50 m i działa wszystko OK. Podaj publiczny namiar stacji jeśli masz.
Jest nas dwie w Świdnicy :
http://www.netatmo.com/weathermap/bounds/50.86633674858126/16.52797531249996/50.82883571484704/16.44008468749996
Fajnie tendencja wzrostowa pomiarów przybywa na mapie.
Proszę bardzo: http://www.netatmo.com/weathermap/index/70%3Aee%3A50%3A02%3Aca%3Afe
Ciekawe jak będzie zliczal opady śniegu. Pewnie nie będzie, bo sie zapcha.
Norbi bardzo proszę pokaż jak wygląda mocowanie , bo cały czas zastanawiam się nad kupnem a nie wiem jak go przymocować i do czego :(
Wiatromierz – i tu się z Tobą zgadzam mógłby być na prawdę przydatny. Dla mnie informacja o wietrze jest dużo bardziej wartościowa niż o deszczu deszczu. Przez chwilę się zastanawiałem nad zakupem czujnika deszczu, jednak wyglądając przez okno widać czy pada czy nie – to jest odczyt zero-jedynkowy – na tej podstawie określasz jak się ubrać (ew. co zabrać ze sobą). Dodatkowo w danym momencie może padać, a za chwilę może przestać. Wiatr natomiast ma dużo większą bezwładność. Masy powietrza ot tak nie przestają się przesuwać i skoro wieje w danym momencie z określoną siłą, to istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że będzie wiało nadal z podobną lub mniejszą/większą siłą (w zależności od tendencji (którą będzie można odczytać). Deszcz jest dużo bardziej nieprzewidywalny.
Ale biorąc pod uwagę ze netatmo to stacja pogodowa dla systemu fibaro, to informacja o deszczu zablokuje włączenie spryskiwaczy ogrodu a dodatkowo zamknie okna w domu kiedy tylko zacznie padać. Wiec o ile skrypt do fibaro bedzie działać to ten czujnik jest genialny!
od dołu jest po prosu gwint na śrubę – jak do statywu w aparacie
Dzięki, a proszę powiedz mi tylko czy ta podkładka ze śrubą która pomaga w przymocowaniu jest też w zestawie czy jakoś samodzielnie muszę coś wykombinować ?
nie będzie, piszą żeby na zimę zabrać do ciepłego pomieszczenia
nie ma w zestawie mocowania
Dzięki za odpowiedz, widziałem już na zdjęciach że ludzie poradzili sobie z montażem miernika deszczu za pomocą różnego rodzaju mocowań/uchwytów do kamer, chyba też coś takiego kupie za 30 zł i będzie grało.
Czy ten czujnik jest dokładny? Czy ktoś porównywał odczyt z czujnika ze standardowym deszczomierzem? Potrzebuję urządzenie z dokładnością do 1mm opadu
taka właśnie ma dokładność – mam czujnik Elty (klasyczny i pomiary się nie różnią)