Już nie raz prawie dałem się pokroić za to, że w iPadzie 3 będzie wyświetlacz typu Retina czyli o bardzo wysokim DPI. Mamy taki w iPhone 4/4S. Jeśli miałby się pojawić to jedyną rozdzielczością jakiej możemy się spodziewać to 2048 x 1536 pikseli (podwojona po każdej krawędzi rozdzielczość obecnego wyświetlacza).
Teraz powiększcie sobie obrazek po prawej (z www.macrumors.com) i popatrzcie ile wyższą rozdzielczość miałby taki iPad od dajmy na to filmów w full HD. Pojawia się pytanie czy naprawdę do czegokolwiek taka rozdzielczość jest potrzebna w tak przecież małym urządzeniu, które dodatkowo trzymamy z daleka od oczu?
Obsługa tak wysokiej rozdzielczości to nie lada wyzwanie dla procesora. Pierwsze plotki o nowym procesorze A6, który ma się pojawić właśnie w iPad 3 mówiły, że będzie czterordzeniowy, teraz coraz częściej mówi się, że nadal pozostanie dwurdzeniowy. Oczywiście może być bardzo wydajny i „uciągnąć” wyświetlanie takiego obrazu. Mam jednak coraz więcej wątpliwości czy Retina pojawi się w nowej generacji iPada. Obecny wyświetlacz jest naprawdę dobrze dobrany, a rozdzielczości brakuje mu chyba tylko gdy sporo czytamy książek i wpatrujemy się dokładnie w literki. Żadnych innych powodów, dla których miała by być wyższa rozdzielczość nie widzę.
Coś nowego jednak musi się znaleźć w nowej generacji : Brak Retiny + nowy procesor + więcej RAM = iPad 2S?
Niemożliwe żeby była Retina. Procesor musiałby być bardzo mocny i żreć dużo energii, na co potrzebna by była pojemna bateria. Jeśli na 10-calowy ekran chcieliby wrzucić prawie rozdzielczość 27-calowego monitora to życzę im powodzenia.
Szczerze, Retina w iPad 3 nie jest chyba aż tak potrzebna. Fakt, 1024×768 nie robi wrażenia. Mogliby dać coś pomiędzy, ala 1280×1024. Nie jest nigdzie napisane, że ilość pixeli musi się podwoić, można zawsze zwiększyć ich ilość zachowując po prostu proporcję 4:3.
Ale to utrudni życie programistom
Ja bym powiedział, że jednak „retina” w iPadzie 3 jest możliwa. Popatrzmy na konkurencję na androidzie, która zaprezentowała ekrany 1920×1080.
Od miesięcy istnieją już mobile chipy które są w stanie obsłużyć taką rozdzielczość, dodatkowo zwiększając wydajność iPad’a względem wersji 2.
@norbertcala:twitter Pisałem niejednokrotnie o tym już rok temu, przed kupnem, po kupnie iPad’a 2 i dzisiaj, że jedyną rzeczą której mi brakuje w moim iPadzie to tylko i wyłącznie ekran Retina.
Dzisiaj na iPadzie 2 w pionie gorzej wyglądają strony internetowe niż na iPhone 4 również w pionie, ja chcę czytać bez przybliżania!
Chcę aby Infinity Blade 2 na iPadzie wyglądało lepiej niż na iPhone 4.
Każdy z nas dużo czyta na iPadzie, na tym to się opiera i nie muszą być to książki, ja na samym Reederze i Flipboard spędzam godzinę dziennie.
Tak zachwalam tą Retinę ale jest na prawdę co, bo jest to wg. mnie największy ficzer iPhone’a i będzie też największym iPad’a.
Pierwsze moje spotkanie z iPhone 4 wyglądało tak że załadowałem tekst na wikipedii i czytałem go najpierw na moim 3G, potem na iPhone 4. Czułem że moje oczy odpoczywają. Dzisiaj często dodaję dłuższe artykuły na macu czy iPadzie do Reading List i czytam je na iPhone w Safari Reader.
Przez brak ekranu Retina dla posiadaczy iPhone 4/4S, iPad zwyczajnie traci.
Gdy Pracowałem na iPhonie 3G, iPad’a ciągle zabierałem wszędzie ze sobą, odkąd mam 4S jeszcze nigdzie go jeszcze nie zabrałem, a jak mam się przesiąć z iPhone 4S na iPad’a to nie jest już to przyjemnością, rażą mnie jego piksele których wcześniej nie zauważałem, ale dzisiaj aż wolę czytać na mniejszym ale perfekcyjnym ekranie iPhone’a.
Pingback: Kontynuujemy składanie iPada 3 – część 6 | iPod.info.pl — iPod, iPad, iPhone - Blog informacyjny
Taką rozdzielczość rozumiem, ale sporo wyższa bez sensu, choć z drugiej strony http://bit.ly/wFrPLE
Jeśli chodzi o czytanie dłuższych tekstów to tak jak napisałem we wpisie – zgadzam się z tobą całkowicie.
Jak ktoś dużo czyta, to niech kupi sobie czytnik z e-ink, a nie tablet. Niedawno nabyłem taki, i cóż, komfort w porównaniu z ekranem ciekłokrystalicznym jest nieporównywalnie większy.
„Pojawia się pytanie czy naprawdę do czegokolwiek taka rozdzielczość jest potrzebna w tak przecież małym urządzeniu, które dodatkowo trzymamy z daleka od oczu?”
Teraz tylko czekam aż się nim pobawisz i powiesz jaki ten ekran jest niesamowity;)
IPada trzyma siędalej od oczu. Więc niewiem czy Retina jest w tym przypadku ergonomiczna. Wszyscy chwalą e-ink do czytania, a jaką mają te czytniki rozdzielczość? :)
Masz mnie :)
jesli nie bedzie Retina – to po kiego procek szybsz?? – obudowa ta sama widzielem ze juz jest i……… kurde – to nawet nie bedzie iPad 2s!!!! TO BEDZIE iPad 2………… W INNYM PUDELKU!!!!!!!!!
Dlatego Retiną w iPadzie jest 263 PPI a w iPhone 326 PPI :)
Kogo obchodzi, że im utrudni życie? za darmo nie robią, biorą za to pieniądze. Nie podoba się można iść kopać rowy. Nie rozumiem co to za użalanie się nad programistami jakby z łaski kodzili i za darmo. To nie open source i geekowanie unixowe, tylko totalna komercha i konkretny pieniądz, i to open source-wcy swoje zarabiają na niby „darmowym kodzie.
Owszem Apple próbuje to tak logistycznie opracować żeby nie było burdelu i mniej pracy dla koderów, ale bez przesady, trzeba zapieprzać i tyle, jak się chce mieć monetę nawet jakby trzeba było robić 5 różnych tekstur na 5 różnych rozdzielczości.
To tak jak z iPhone 4S – szybszy procek, więcej pamięci :)
Zrobią wyższą dla developerów żeby im życie ułatwić. Już procesor A5 był mocniejszy od konkurencji. Czekam na A6 i nowe Apple TV :) Brakuje mi airplaya w domu:)
Jezeli to ma byc tylko 2S to zostaje przy mojej jedynce. Dla mnie – czytanie, internet, mail, troche filmow – w 100% wystarczy. Zona ma dwojke i szczerze mowiac porownujac powyzsze nie czuje wiekszej roznicy.
800×600 dla 6″, a wprowadzane 9,7″ to 1600×1200. Przy czym te cyferki nijak się mają do zachowania obrazu na epapierze, który nawet przy tak stosunkowo niskiej rozdzielczości nie jest rozpikselowany. Trzeba to zobaczyć na własne oczy.
„Oczywiście może być bardzo wydajny i „uciągnąć” wyświetlanie takiego obrazu.”
Trzeba brać pod uwagę, że obecna A5 daje radę w wyświetlaniu obrazu na iPadzie i dodatkowo na TV Full HD, czasami się przycina, ale daje radę. Jeśli A6 będzie dwukrotnie wydajniejsze to nie widzę przeciwwskazań od strony procesora.
„Pojawia się pytanie czy naprawdę do czegokolwiek taka rozdzielczość”
Przecież tak jest ze wszystkimi gadżetami – iPad też się miał nikomu nie przydać, iPhone miał być krótko trzymającą na baterii, łamliwą cegiełką. ;)
Acer Iconia Tab A700 ma ekran 1920 x 1080 pikseli, a Asus Transformer Prime TF700T ma ekran 1920 x 1200 pikseli. Skoro Tajwańczycy mogli zaprezentować tablety z takimi ekranami to dlaczego Apple nie miałoby pokazać iPada z ekranem 2048 x 1536 pikseli. Zwłaszcza, że dobre pół roku temu wyciekła mapa drogowa ekranów jakie przygotowuje Samsung na najbliższe lata i były tam takie właśnie rozdzielczości zaprezentowane jako te, które zobaczymy w nowych generacjach tabletów. Poza tym od dawna wiadomo, że istnieją elementy UI iOS-a cztery razy większe od obecnych. Już ponad rok temu widzieliśmy na przykład piękną tasiemkę z iBooks w rozdzielczości Retina.
I pamiętajcie, że Retina to nie jest ekran powyżej 300 ppi. Aby zdefiniować Retinę należy uwzględnić odległość z jaką trzymamy urządzenie. Dla iPhone’a będzie to powyżej 300 ppi przy założeniu, że ekran trzymamy w odległości 10 – 12 cali od oczu. I to też jest wartość dla przeciętnego człowieka i to bez wady wzroku. Jak nosisz soczewki (-) to piksel może być większy dla Ciebie. Jak nosisz okulary (-) to piksel może być jeszcze większy, a i tak go nie zobaczysz, bo soczewka jest w pewnej odległości od oka, a soczewka okularowa w jeszcze większej. I przedmioty wydają się takiej osobie mniejsze. Także pojęcie Retina to pojęcie względne. Ale przyjmuje się dla iPhone’a trzymanego w odległości 10 – 12 cali, że wymaga 300 ppi lub więcej. Dla iPada wystarczy 264 ppi.
Oj będę mieć polewkę z tych wszystkich zawiedzionych jak Apple wstawi tylko nowy procesor , bo mimo tego że będą jęczeć i tak będą się składać na bilety do Niemiec czy UK , Never ending story
Jak dla mnie będzie analogicznie jak z Iphone 4S upgrade bebechów 4 , taki roczny zastój Apple , a wstawią jakiś bajer że nagle się wyda niezbędne i ludzie to kupią i tak w kółko :)
A my Ci zrobimy kawał i nie będziemy zawiedzeni.
http://lnk.co/IIFDQ
Dokładnie. Wreszcie ktoś prawidłowo interpretuje definicję Retiny.
Jest jeszcze kwestia wyświetlania aplikacji Retina Free na iPadzie Retina.
Funkcjonalność e-czytników jest jednak bardzo mocno ograniczona. Tablety wygrywają wojnę.
Każdy to powie. Wykrzyczy wręcz. Obraz będzie prześliczny. Jak nie z ekranu LCD, a z dobrej jakości magazynu.
Ja już mam polewkę z takich śmiesznych hejterów jak ty, zakochanych w urban legend i dziecięcych stereotypach :D
W tym jest problem nie ważne co wyda Apple ty i tak będziesz ślepo zapatszony w to ,
Jakoś mam Iphone i myśle nad ipadem ale w życiu bym nie kupił imaca albo macbooka bo to żenua a Apple TV bo to wogule jakś poracha jest .
Maja dobre produkty ale zdrowy rozsądek też sie by przydał czasami :)
Prawda. Ale tak jest z każdym sprzętem wyspecjalizowanym – od iPada lepsza cyfrówka, mp3ka, czy właśnie czytnik w swoich dedykowanych zastosowaniach. Nie każdy używa wszystkiego. Wolę iPoda i czytnik, niż tablet, który nie ma żadnej funkcji, której bym używał, a której nie oferują mniejsze urządzenia.
Te, jasnowidz – lepiej zacznij grać w totka. No chyba że się znacie ale Grzegorz chyba nie ma znajomych z przedszkola….
Pingback: Retina w iPad 3 – hmmm jednak tak? | iPod.info.pl — iPod, iPad, iPhone - Blog informacyjny