Sporo się ostatnio zastanawiałem nad tym jak mógłby wyglądać iPhone kolejnej generacji. Nazwijmy go sobie iPhone 6. W jakim kierunku mogli by podążyć projektanci Apple aby zmienić coś w iPhone by jednocześnie zadowolić użytkowników poprzednich generacji iPhone i dodać coś nowego do obecnej formy z która żyjemy już ponad 5 lat. Myślę, że świetnym zabiegiem byłaby rezygnacja z fizycznego przycisku HOME. System iOS jest przygotowany do obsługi w całości gestami i z powodzeniem używam go tak na iPadzie. Na mniejszych ekranach też da radę, spróbujcie tak używać np najnowszego iPoda nano 7G. Niby ma przycisk HOME, a bez problemu dajemy sobie radę bez niego. Myślę, że na iPhone też było by to bardzo wygodne. Apple już w swojej historii tworzyło urządzenia bez przycisków – np iPod shuffle 3G, choć on nie jest może dobrym przykładem :)
Taki iPhone musiałby świetnie wyglądać. Zresztą zobaczcie projekty Petera z www.ipack3d.com – na jego stronie macie dużo więcej wizualizacji. Wprawdzie on przewidział przycisk HOME wbudowany w boczną ramkę, to również ciekawy pomysł, ale ogólny zamysł pozostaje taki sam. Czysta przednia ścianka bez żadnych przycisków z dużym wyświetlaczem, który mógłby zostać w obecnej zewnętrznej formie. Peter idzie dalej i pokazuje kilka rozmiarów jego wymyślonego iPhone’a, ale mi najbardziej podoba się właśnie „piątka” z wyświetlaczem zajmującym cały przód. Jak patrze na powyższe zdjęcie to obecny iPhone z przyciskiem wydaje się wręcz archaiczny.
Prawdopodobnie jednak najbliższy iPhone będzie wyglądał podobnie jak iPhone 5, ale kolejna generacja będzie według mnie dość dużym zaskoczeniem. Mam jednocześnie nadzieję, że Apple nie da się wciągnąć w walkę na wielkość urządzenia – bo tu o wielkość urządzenia chodzi, a nie o wielkość wyświetlacza. Ja naprawdę nie mam problemu z wyświetlaczem o przekątnej 8″, jeśli tylko będą potrafili go upchnąć w obecnych wymiarach zewnętrznych iPhone ;).
Problem z gestami jest taki, że bardziej zaawansowane wymagają użycia drugiej dłoni (do trzymania urządzenia). W ajpadzie praktycznie ja też nie używam home. W ajfonie muszą do tego powstać chyba jakieś zupełnie nowe gesty, wymagające użycia wyłącznie kciuka.
Uważam, że idealny iPhone powinien być wielkości 4/4S a dzięki braku fizycznego przycisku home możliwe byłoby zmieszczenie na jego powierzchni ekranu z iP5.
Np w iPodach nano aby dostać się na na główny ekran odsuwamy ekran aplikacji – np kciukiem.
Ja bym chciał, by wielkość LCD nie przekroczyła 4,3″. Miałem iPhone’a 2G, 3G i 4, potem Xperię Neo V (troszkę mniejszy ekran), później HTC Wildfire S (jeszcze mniejszy), obecnie mam SGS II z wyświetlaczem właśnie 4,3″ – przyzwyczajałem się do jego wymiarów dwa tygodnie i teraz uważam, że jest w porządku. Jak trzymam w ręce SGSIII to uważam, że to przesada, a krążą plotki, że SGSIV ma mieć 5″ jak Sony Z… Według mnie to już przesada, ojciec ma Note’a II i tego już smartfonem nazwać nie można.
Muszę podejrzeć jak to sie sprawuje w ostatnim nano mojego ojca. Z drugiej strony takie proste gesty są niebezpieczne, np. jak gram w pingla (VTT3) to bardzo często ściągam sobie nad stół centrum powiadomień co praktycznie przekreśla wygraną w aktualnym serwie.Nie wiem, może zbyt zamaszyście kręcę piłki :-)
jak zrobia mi iPhona wielkosci S3 to wracam do iP :P
Wersja dla drwali :)
Apple powinno zrobić tak, wszystkie iPhony wycofac z oferty lacznie z tym pseudo pilotem zwanym iPhonem 5 :-) w to miejsce wrzucic 2 wersje , 1 dla ludu szkolnego ;-) wygladem przypominajaca iPhona 3G (obudowa z plastiku tak jak byla, mocna bateria na co najmniej 2 doby non stop uzywania czyli normalnego okolo 5 dni i ekran , procek w stylu iphona 4s (+/-) , 5mpix moze byc z kamera hd ready z iPhona 4.. z 16gb za 1499zł max, drugi topowy model to z wygladu (fotka w newsie – drugi) ale wysokość i szerokość urzadzenia = iphone 4S wowczas zgarna caly rynek komorek ;-)
Kto chce spróbować iPhone’a z gestami to polecam dwa rozszerzenia z Cydii: Zephyr i SwipeBack. Bardzo mi ich brakuje po wywaleniu JB, bo z telefonu korzystało się naprawdę szybko i wygodnie. Apple z powodzeniem mogłoby to zaimplementować w iOS 7, a w 2014 wypuścić iPhone’a bez przycisku Home.
Tzn. jak odsunąć? Z której strony? :) Brzmi ciekawie. Mnie Android doprowadza do szewskiej pasji, chciałbym iPhona5, ale nie krzyczę i nie hejtuję- mówię otwarcie, że na chwilę obecną mnie na niego nie stać :).
Trwa wysyp modeli z ekranami 5″. Pojawiają się nawet większe urządzenia. Nawet powyżej 6″. Do tego dochodzą tablety z funkcją rozmowy przez wbudowany głośnik mikrotelefonu – ekrany 7 – 8″.
Chyba dawno nie widziałeś pilota o TV.
Obsługa bez przycisku Home jest bardzo fajna i to co wprowadza Zephyr na iPhone po Jailbreaku czyli zamykanie aplikacji/pasek multitaskingu po machnięciu palcem od dolnej krawędzi jest bardzo intuicyjne i łatwo się do tego przyzwyczaić.
Mimo tego usprawnienia zawsze wybudzam iPhone’a przyciskiem Home, na dodatek ta wrażliwość na gesty podczas grania czasami mi przeszkadza. Gdy szybko pracuję na iPhone gesty świetnie się sprawdzają, ale często o nich zapominam i jakoś przy pracy „na luzie” jakoś automatycznie ten kciuk wędruje na przycisk Home. (Możliwe że tylko dlatego że on tam po prostu jest)
Różnica między iPadem, a iPhonem jest taka że na iPadzie korzystamy z gestów 4-palcowych, na iPhone musi być to 1 palec co może czasami przeszkadzać, jedyna sytuacja na iPadzie kiedy muszę wyłączać gesty to granie na pianinie w GarageBand czy Magic Piano od Smule ;).
Moja Mama uwielbia korzystać z iPada, i jej trud przyswajania nawet najprostszej wiedzy obsługi komputera tutaj całkowicie odpada, ale nigdy nie widziałem żeby korzystała z gestów, zawsze jest przycisk Home który wiadomo do czego służy, tak jak gesty, ale to jednak najprostszy przycisk na świecie jaki mógłby powstać i działa jak włącznik światła, komputera i wszystkiego z czym się spotykamy w codziennym życiu, nikt nie wykonuje gestu przy zaświecaniu światła czy otwieraniu lodówki.
My jesteśmy przyzwyczajeni do gestów i może się nam to wydawać dziwne ale prawie każdy użytkownik iPhone’a nie umie zrobić screenshota na nim ;)
Gdy kupiłem pierwszego Maca już z gładzikiem multi-touch gesty nigdy mi nie sprawiały problemów i zawsze sprawiały frajdę, ale wystarczy że wpuszczę za komputer laika przyzwyczajonego do myszki i Windowsa XP/7 i na próżno szuka gdzieś w prawym dolnym rogu klikanego PPM, a gesty szczypania czy obracania wykonywane są „sztywnie” nie naturalnie. To są banalne sprawy, ale szczypanie szklanego gładzika, a uszczypnięcie kogoś w ramie dla zwykłego zjadacza chleba bywa dziwne i często nawet tak prosty gest żeby zadziałał wykonywany jest po 2-3 razy co frustruje taką osobę.
Apple nie zrezygnuje z Home, zauważcie to że po tylu latach ten przycisk nadal jest bardzo prosty „klikany” nie dotykowy, nie naciskowy, a klikany, to magia prostoty iPhone’a. HTC One nawet z iOS przystosowanym do jego trzech przycisków dotykowych to przy iPhone z jednym Home skomplikowany kombajn.
Pewnie nikt na to nie zwrócił uwagi ale jestem pewien że ktoś w Apple mocno argumentuje nawet to że przycisk jest okrągły, nie kwadratowy, ani prostokątny tak żeby zajmować mniej miejsca w pionie, on musi być okrągły!
Ekran
Choć wątpię w tak szybką zmianę rozmiaru ekranu w najbliższej lub kolejnej generacji to chętnie zobaczyłbym iPhone’a w jednej z konfiguracji.
Ekran 4.37″ reklamowany jako 4.3/4″ w rozdzielczości 1244×700 lub troszkę większy 4.5″ w rozdzielczości 1280×720. Obydwie opcje zostawiają nienaruszone PPI względem iPhone 4/5 czyli rozmiar ten sam przy trochę większej powierzchni przy czym ekran nadal w formacie 16:9 posiadałby odpowiednio o 60px lub 80px szerszy ekran. To nie jest dużo, ale na pewno by wprowadziło większe zmiany niż samo wydłużenie ekranu jakie otrzymaliśmy w iPhone 5, a przy cieńszym urządzeniu, i kilku drobnych zabiegach designerskich na pewno otrzymalibyśmy produkt który by zadowolił użytkowników.
Trzeba być idiotą żeby stwierdzić że ekran 3.5″ jest lepszy od 4″ iPhone’a 5, oczywiście mnóstwo jest takich osób, ale wątpię aby któraś z nich przez dłuższy czas miał iPhone 5 na własność i wypowiadał się po kilku tygodniach korzystania. Trochę jest to też spowodowane tym że ekran jest „tylko” dłuższy.
Jak się korzysta z taniego androida tak się to wtedy kończy :) Jakoś miałem w rękach pare topowych i srednich modeli z Androidem i wcalnie ma na co narzekać. Ba nawet budżetowe u operatora za 200zl w mixsie doganiaja iphona 4 (G300 albo ZTE Blade 3).
Patrząc na to Obiektywnie to mozna powiedzieć że jeśli tańsze telefony osiągną poziom ip4/4s + dobra bateria to ja nie widział bym powodu by pakować kasę w drogie SGS3/4 iP5 HTC ONE i takie tam. No chyba ze się nalogowo gra w angry birds;)
$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$
Polecam zabawę z Blackberry z10 ;) właśnie system przystosowany tylko na dotyk bez przycisków, od 3 lat mam iphone zawsze najnowszy model ale poza cieniem pod ikonkami itp… nic się nie zmienia :/ a tu super sprawy rozwiązane z obsługą nowego systemu wiec jak ktoś chcę coś nowego wypróbować to niech pobawi się chwile BB10 ;) na Z10
ps. ciekawe czemu nie rozwiązali problemu w iPhone 5 jeśli chodzi o metaliczny dzwięk w trakcie rozmów gdy telefon jest w zasięgu 2g tylko, a ma w opcjach włączone 3g to praktycznie nie da się rozmawiać :/ już 3 razy wymieniałem telefon i każdy ma tą samą wadę.. zawsze wtedy się rozłączam – wyłączam 3g i ponowne połączenie i słychać idealnie
zapewne Norbert nie ma tego problemu ze względu na inną specyfikę aglomeracji nadajników ale na forach Apple dużo osób ma z tym problem :/
Przycisk „Początek” („Home”) w iPhon’ie jest okrągły ze względu na ergonomię. Obecnie korzystam również z Galaxy S III, który ma poziomy, wypukły przycisk „początek” i to uświadomiło mi, że rozwiązanie Apple jest idealne – to najszybsze i najłatwiejsze rozwiązanie, najwygodniejsze i najbardziej naturalne dla końca opuszki kciuka.
Nie zgodzę się, że chodzi o rozmiar – por. przyciski „home” na iPodach; jeśliby zmierzyć powierzchnię wspomnianych przycisków u iPhone’a i GS III wydaję mi całkiem jasne, że u iPhone’a nawet byłaby większ (na oko, nie chce mi się tego szukać, co dopiero obliczać)
Czytałem gdzieś, że głównym orędownikiem utrzymywania wielkości ekranu na poziomie 3.5″ był sam śp. Jobs. To tak odnośnie idioty… Może to dobra wielkość dla ludzi o małych dłoniach albo starszych z gorszą sprawnością palców. Dla mnie idealny ekran to pewnie ok. 4.5″, obecny ekran GSIII jest trochę za duży.
Co do ppi: Apple ma dużą wprawę w skrajnym ociąganiu się albo kompletnym unikaniu wdrażania nowych rozwiązań albo ulepszeń hardware’owych, by choć dorównać do poziomu konkurencji (jednocześnie wprowadzając czasami nowe – p. Retina): wielordzeniowe procesory, wysokie prędkości procesorów, 2 GB Ramu, bateria 2000 mAh, lepsza kamera – można wymieniać w nieskończoność. Teraz np. bardzo brakuje mi diody powiadomień z przodu – to akurat byłaby b. duża zmiana z perspektywy estetyki urządzenia wbrew filozofii „Mniej znaczy więcej”.
Są już urządzenia od dłuższego czasu z ppi wyższym od iPhone’a 5, a ostatnio Android proponuje wsparcie dla xxdpi – ok. 480 ppi.
Dla mnie standardem jest, że nowszy sprzęt musi mieć lepszy hardware – im więcej komponentów, tym lepiej. Ekran jest kluczowym z nich, a każdy wzrost ppi przybliża nas do ostrości znanej z widzenia ludzkiego wzroku z życia codziennego – idealnej sytuacji. Przy wyścigu w branży, nawet przy wzroście niższym od tego znanego z prawa o wykładniczym wzroście mocy obliczeniowej procesorów (zapomniałem jego nazwy), które podobno ma przestać mieć zasadność, brak rozwoju w tak prostej do ulepszenia dziedzinie – względem konkurencji – to nie zastój – to wstecznictwo.
Oczywiście że Jobs argumentował 3.5″, tak samo psioczył na Netbooki wprowadzając iPada w OPTYMALNYM/IDEALNYM rozmiarze, dziś mamy MacBooka Air z ekranem 16:9 11,6″ oraz iPada mini, to chyba wystarczy.
Może grafika iPada 4 nie ma 72 procesorów graficznych jak Tegra 4, ale wydajność tego układu jest tylko o 3-5 GFLOPS niższa od Tegry 4. Ja mam na swoim 4S 512MB Ram, moja dziwczyna ma One X z 1GB Ram i to ja mam po wyczyszczeniu 330MB wolnej pamięci ram a ona ok. 300MB…
To samo ma się wydajności procesora, Apple ma rezerwę i dobrze, tworzą świetne, solidne układy Ax jak niegdyś procesory PowerPC Gx. Świat Androidowy musi czerpać z najnowszych rozwiązań technologii, super wydajnych procesorów, gdy iPhone 5 ma A6 który jest dwurdzeniowym układem A5 na sterydach, na którym iOS działa nie gorzej niż Android na Tegra 4, i znacznie lepiej od Tegra 3.
Jeśli chodzi o PPI to sprawa wygląda tak że producenci reszty smartfonów bawią się przede wszystkim rozmiarami ekranów i wielkością plamek na ekranie DPI/PPI, Apple zostaje przy jednej wielkości, więc przy ekranie nawet 5″ powinni zostać przy 326 PPI, a jeśli chcieliby zwiększyć tą liczbę, to najlepiej do 652 PPI co nawet dziś jest abstrakcją i nie warto przechodzić na taką rozdzielczość również ze względów wydajnościowych.
Apple nie od dziś nie leci za tłumem i nie bije się z resztą na Mpx w aparacie, PPI, Hardware i inne… Co z tego wychodzi? Jakoś iPhone działa bardzo dobrze, robi świetne zdjęcia, ma bardzo dobry ekran, i działa bardzo sprawnie i szybko.
Zgadzam się z Tobą co do krańcowej wydajności urządzeń Apple’a, widocznej w użytkowaniu go na codzień oraz benchmarkach (www.redmondpie.com/iphone-5-performance-benchmarks-detailed-its-the-fastest-smartphone-available-today/). Masz rację, że Apple wystarczy słabszy sprzęt do osiągnięcia lepszych efektów, bo świetnie optymalizują swoje urządzenia – hardware z softem.
To, na co chcę zwrócić uwagę, to to, że skoro iPhone’y to najdroższe smartfony dostępne na rynku, poza jakimiś diametowymi / złotymi, to powinny też mieć najlepszy hardware. Dodajmy do tego ich optymalizację i osiągniemy kompletene zdystansowanie konkurencji oraz wygrywanie w pojedynkach na „cyferki” na opakowaniu (i miazgę w benchmarkach). To taka teoria, wówczas zyski by spadł, bo komponenty byłyby droższe. Jednak uważam, że tylko to uzasadniałoby całkowicie cenę telefonu. Skoro za tę kasę da się dostać lepszy hardware, to niech go nam dadzą. Mamy prawo. A R&D i soft. engineering i cała reszta to przy opracowaniu urządzenia jednorazowy koszt – i to na cały proces wytwórczy, nie jednostkę, o wiele mniejszym udziale w cenie niż podzespoły.
Oczywiście, iPhone mógłby posiadać super hardware, tylko po co skoro iPhone 5 i iPad 4 oferuję grafikę i wydajność np. w Dead Trigger 2 znaną z Tegry 4.
Poza tym, wydajność jedynie CPU jest niższa od tych Androidowych, iOS’owi wystarczy 512MB-1024MB Ram, a nie jak Android minimum 1GB do 2GB, a Grafika stoi na podobnym poziomie, i to że Tegra ma 72 rdzenie, a SGX PowerVR 4 rdzenie nie znaczy że jest mniej wydajny, i świetnie pokazują to benchmarki.
iPhone to telefon zwarty i stworzony z najwyższej jakości materiałów, iPhone 4/4S to telefon z ekranem 3,5″ i jest wręcz malutki względem reszty smartfonów, iPhone 5 również jest bardzo cienki i bardzo wydajny, podczas premiery to był najcieńszy smartfon na rynku, podobnie iPhone 4 podczas premiery, + konstrukcja która też kosztuje, wątpię żeby Samsung stworzył smartfona tak dobrego jak iPhone w jego rozmiarach.
Na Smartfony nie możesz patrzeć tak powierzchownie, tutaj liczy się każdy szczegół. Jeśli ci to wisi, to bierz Androida, ale iOS to też szczegóły ;)
Mam SGSII, miałem Xperię Neo V, Wildfire’a S (oba zgubione…), więc znam troszkę Androida :).
Chyba nie zrozumiałeś mojej drugiej wypowiedzi. Zgadzam się z Tobą, że w ramach krańcowej wydajności lepszy hardware iPhone’om nie jest potrzebny. Mówię o czym innym – uważam, że UCZCIWE by było, gdyby za to, że iPhone jest taki drogi miał także najlepszy hardware. To, że jest najlepszy ogołem, to wiadomo, ale za tę kasę ile kosztuje mogliby stworzyć – z ich integracją softu i hardware’u – całkiem, marketingowo mówiąc, nową jakość – chrzanić Samsunga czy tam HTC, nie chodzi mi o dorównanie cyferkami albo benchmarkami w hardwar’rze do konkurencji, mam tu na myśli prześcignięcie jej, co uważam jest możliwe dla Apple’a, tylko jak mówię – to teoria, bo w praktyce droższe podzespoły oznaczałyby spadek zysków.
A co do Androida, to używam od 4 miesięcy Galaxy S III, a iPhone’ów od 4 lat i mówię to wszystko z pełną świadomością zalet i wad jednego i drugiego. Dla mnie Android to szmelc.Galaxy S III zresztą też.
Ten trzeci iPhone to może być iPhone mini :-)